Primele roșii românești au ieșit pe piață! Din sera hidroponică a soților Evelina și Andrei Ianțoc caserolele de 250 și 500 g cu trufandale au plecat la prețul de 10 lei și 14,50 lei! - Revista Ferma
4 minute de citit

Primele roșii românești au ieșit pe piață! Din sera hidroponică a soților Evelina și Andrei Ianțoc caserolele de 250 și 500 g cu trufandale au plecat la prețul de 10 lei și 14,50 lei!

Primele roșii românești din sera familiei Ianțoc vor ajunge curând în marile rețele comerciale.

Primele roșii românești au ieșit pe piață!
Sera hidroponică a soților Evelina și Andrei Ianțoc

Săptămâna aceasta au apărut pe piață primele roșii românești. Acestea sunt produse în sera hidroponică ultramodernă din comuna Nicolae Bălcescu, județul Constanța, a familiei Ianțoc.

Evelina și Andrei Ianțoc: „Am livrat către magazinele Mega Image din Constanța primele 300 de caserole cu roșii cherry la 250 g și 60 de caserole cu roșii cocktail la 500 g. Din seră, trufandalele au plecat la 10 lei și, respectiv, 14,50 lei caserola. Nu știu care este prețul de raft, dar mai trebuie adăugat cel puțin un 30 la sută, plus adaosul rețelei”.

PRIMELE ROȘII ROMÂNEȘTI AU IEȘIT PE PIAȚĂ!

Producătorul de trufandale recoltează tot ce-i copt și livrează pieței peste 2.000 de caserole cu tomate de primă apariție.

„Suntem primii pentru că lucrăm ceva mai devreme, am plantat pe 20 decembrie cu material săditor produs în Austria, care ne-a costat 30.000 de euro, în timp ce legumicultorii care mai au sere hidroponice plantează undeva în luna ianuarie. Am fi ieșit pe piață cu 10 zile mai devreme, dar răsadurile au fost un pic mai micuțe”, explică Andrei Ianțoc.

Tomatele familiei Ianțoc vor ajunge curând în marile rețele comerciale: Auchan, Lidl, Mega Image cu care are contracte. Livrările vor fi la două-trei zile, iar cantităților vor fi din ce în ce mai consistente, în funcție de coacerea fructelor.

Citește și: S-AU COPT ROȘIILE LA MATCA! De la 25 de lei, prețul s-a prăbușit la 14 lei kilogramul!

S-AU COPT ROȘIILE LA MATCA! De la 25 de lei, prețul s-a prăbușit la 14 lei kilogramul!

COMBATEREA BIOLOGICĂ A DĂUNĂTORILOR

Controlul dăunătorilor (musculița albă, tripși, Tuta absoluta, acarieni) se realizează natural. „Lansăm prădători, precum ploșnița Macrolophus sp, care consumă ouă și larve de mușculița albă de seră, dar și alți dăunători cum ar fi: afide, păiajeni și ouă de Tuta absoluta.

Noi nu stropim cultura cu insecticide, pesticide și chimicale ce pot afecta produsul finit: roșia coaptă! De asemenea, polenizarea o facem tot biologic cu ajutorul bondarilor, de aceea roșiile noastre sunt atât de apreciate de cumpărători. (Nu mai vorbim de Arianna, fiica noastră, - foto - cea care a spus că sunt foarte gustoase!)”, zâmbește fericit Andrei Ianțoc.

Primele roșii românești au ieșit pe piață!

SERA HIDROPONICĂ A SOȚILOR EVELINA ȘI ANDREI IANȚOC: O INVESTIȚIE DE CIRCA 1,7 MILIOANE DE EURO

Sera hidroponică de 8.600 mp a familiei Ivanțoc produce pe substrat biodegradabil circa 300-350 tone pe an de   tomate cherry prunișoare (Dolcetini), roșii cherry cu ciorchine (Saluoso și Bellioso) și roșii prunișoară mare (Bacalar).

Investiția din anul 2014 s-a ridicat la circa 1,7 milioane de euro, bani din finanțare comunitară.

Citește și: Insecta din solar care face toți banii Prădătorul pe care a pariat Florinel Ciocan în lupta cu tripșii.

Să faci legumicultură bio este o adevărată provocare. Importurile masive de legume și fructe au deschis calea în plantații pentru o serie de boli și dăunători. Tripșii și Tuta Absoluta sunt doar doi dintre dușmanii producției de legume, în special la ardei și tomate, în spații protejate sau în câmp. Florinel Ciocan a găsit soluția pentru a-și proteja recolta de pe suprafața de 37 ari de solar – prădătorii Orius. Și-a prevăzut în bugetul pentru anul acesta suma pentru a achiziționa prețioasele insecte.Prădătorii Orius îl scutesc de o seamă de probleme: Previn înmulțirea tripșilor și atacurile masive. Evită folosirea soluțiilor chimice, care l-ar scoate în afara sistemului bio și, în plus, i-ar distruge insectele benefice din solar, inclusiv polenizatorii. Tripșii fiind vectori de transmitere ai Bolii petelor de bronz (TSWV), ce poate compromite culturile de tomate sau de ardei, a evitat și acest risc în plantația sa. Cât costă prețioasele insecte? Pe site-urile unor firme de specialitate, prețul Orius laevigatus este de 165 sau 200 lei/500 bucăți și 410 sau 580 sau 720 lei/2000 bucăți. În cultură se recomandă 2000 indivizi la 1000 mp. 

Vezi și ferma care cultivă castraveți Fabio în sistem hidroponic!

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →