Printr-un Ordin al ministrului Florin Barbu, Ionuț Lupu este noul director general al APIA – Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. Această schimbare a conducerii APIA vine ca urmare a solicitării de ieri a ministrului Agriculturii, Florin Barbu, prin care conducerea Agenţiei era somată să deblocheze dosarele fermierilor care au fost la control prin monitorizare și a căror plăți sunt în continuare blocate în sistemul APIA.
Structura APIA din toată țara a fost informată astăzi prin e-mail dar și printr-o videoconferință despre numirea noului director general. Schimbarea conducerii APIA de către ministrul Agriculturii Florin Barbu vine şi după ce, în ultima perioadă, au existat numeroase nemulțumiri ale asociaţiilor de fermieri ce au reclamat întârzieri ale activităţii de plată a subvențiilor.
”Începând cu data prezentutui ordin, Lupu Ionuț, consilier superior gradația 3 în cadrul aparatului central at Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură exercită cu caracter temporar funcția pubtică de conducere de stat temporar vacantă de director general gradul ll din cadrul aparatului central al APIA pe perioada în care titularul postului este numit în funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale”, se arată în Ordinul de ministru.
Ionuț Lupu îl înlocuiește pe Cornel Turcescu, care a fost numit temporar la conducerea APIA, din 4 septembrie, după ce fostul director Adrian Pintea a fost numit secretar de stat în MADR și s-a suspendat din funcție.
Ionuț Lupu este binecunoscut de către fermierii români, a fost director executiv al Asociației Crescătorilor de Vaci Holstein RO și fermier. Lupu are susținere politică din partea PNL, partid în care s-a înscris în vara acest an.