
Gheorghe Lămureanu din Agigea, județul Constanța, a încheiat recoltatul la orz și la rapiță și are peste 50% din suprafața cu grâu recoltată.
GHEORGHE LĂMUREANU: „PÂNĂ LA ORA ASTA N-AM ÎNCASAT NIMIC DIN TOT CE AM RECOLTAT”
Deși a predat aproape 2.000 de tone de marfă, fermierul spune că, până în acest moment, nu a încasat contravaloarea producției.
Situația îl obligă să reducă fertilizarea pentru anul agricol 2026-2027 și să renunțe la cultura a doua.
„Până la ora asta n-am încasat nimic din tot ce am recoltat”, declară ing. Gheorghe Lămureanu.
Fermierul se află la a 52-a campanie agricolă de vară și spune că lipsa lichidităților îngreunează continuarea lucrărilor.
GHEORGHE LĂMUREANU: „Am rugat un coleg să mă ajute cu 10.000 de lei pentru motorină, dar el nu vânduse nimic. Suntem în plină campanie. Începem la nouă, terminăm târziu, după ora șase”.
PRODUCȚII MAI MICI CU 20%, PREȚURI SIMILARE CU CELE DIN ANII ’90
La orzul de sămânță, producția obținută este de 7.400 kg/ha, în scădere cu aproximativ 20% față de anul trecut. „Și la preț, și la cantitate suntem sub nivelul din 2025”, explică fermierul.
- Prețurile de valorificare au rămas la nivelul anilor trecuți: „Grâul se vinde cu 0,80-0,90 lei/kg, iar orzul cu 0,60-0,70 lei/kg. Sunt prețurile pe care le practicam în 1992-1994”.
- În aceeași perioadă, costurile cu inputurile au crescut semnificativ. „Azotatul de amoniu era 0,50 lei/kg, acum este 3,50 lei/kg. Îngrășământul complex a ajuns la 4,50 lei/kg. Creșterile sunt de 8-10 ori față de acum 30 de ani”, ne-a făcut fermierul o comparație de prețuri.
CITEȘTE ȘI: Guvernul din Franța a lansat joi un plan de sprijin în regim de urgenţă, cu o valoare de 145 de milioane de euro, pentru a-i ajuta pe fermieri să cumpere îngrăşăminte, ale căror preţuri au crescut vertiginos în ultimele luni din cauza închiderii Strâmtorii Ormuz, transmite EFE.
”DIN TOAMNĂ REDUC FERTILIZAREA CU 50%”
În aceste condiții, Lămureanu anunță că va reduce cantitatea de îngrășăminte aplicate: „Anul acesta nu voi aplica nici jumătate din doza de anul trecut. Evident, acest lucru se va reflecta în producția viitoare”.
Campania este îngreunată și de starea culturilor. „Multe lanuri sunt culcate, ceea ce face recoltatul dificil. Randamentul combinelor scade: dacă în mod normal făceam 30-40 ha/zi, acum realizăm 15-20 ha/zi”, explică fermierul.
CONDIȚIONALITĂȚILE PAC ȘI CULTURILE DE ACOPERIRE
Fermierul consideră că o parte din dificultăți vin și din aplicarea condiționalităților din Politica Agricolă Comună: „Ni se impun multe condiții și nu mai putem aplica agrotehnica pe care o consideram ideală. După recoltat, trebuie să înființez culturi de acoperire cu mazăre, soia și muștar. Eficiența lor agronomică este redusă dacă nu sunt tocate și încorporate corect, iar pentru noi înseamnă costuri suplimentare.”
BLOCAJ PE PIAȚĂ ȘI INVESTIȚII ÎN IRIGAȚII
Întârzierea încasărilor este explicată parțial prin specificul producției de sămânță. „Marfa trebuie selectată, analizată în laborator, trebuie emise certificate de germinație. Plata vine mai târziu, dar avem siguranța că o primim”, a ținut să precizeze Gheorghe Lămureanu.
Pentru a reduce dependența de costul energiei la irigat, Lămureanu are în derulare o investiție de 800.000 de euro în panouri fotovoltaice. Însă finanțarea vine cu costuri suplimentare: „Proiectul va asigura energia necesară pompelor de irigat. Fără această investiție, irigatul nu mai este rentabil. Dobânda nominală este de 10%, dar cu evaluare, garanție și asigurare, costul total depășește 12%”, și-a făcut calculele fermierul din Agigea. Termenul estimat de finalizare este august 2026.
RENUNȚĂ LA CULTURA A DOUA DIN MOTIVE DE SĂNĂTATE
După 52 de campanii și trei săptămâni petrecute recent în spital, fermierul spune că va renunța la cultura a doua post-orz. „Nu mai am forța fizică necesară. Vreau să stau și eu liniștit în vara asta.”
Pentru Gheorghe Lămureanu Cultura a doua de porumb nu mai e rentabilă.: ”Am udat de 5 ori și am recoltat până în februarie”. Ce alte culturi de nișă, cândva profitabile, a scos din schema de producție?
În următoarele 5 zile estimează că va finaliza recoltatul la grâu.
Pentru porumb și floarea-soarelui, situația este dificilă: „Sunt în impas mare. Au nevoie urgentă de apă.”

Totuși, pe suprafețele lucrate după recoltat, umiditatea din sol este bună. „Ne-a plouat, ceea ce ne-a ajutat la lucrări, dar ne-a încurcat la producții. În luna mai aproape că nu am văzut soarele. Iar secretul unei culturi este fotosinteza”, încheie Gheorghe Lămureanu.







