Daniel Rusu: „Nu vreau să risc cu minim till. Am arat pentru a fi sigur că fac ceea ce trebuie!” Ce cultură l-a dezamăgit în 2024? - Revista Ferma
4 minute de citit

Daniel Rusu: „Nu vreau să risc cu minim till. Am arat pentru a fi sigur că fac ceea ce trebuie!” Ce cultură l-a dezamăgit în 2024?

Daniel Rusu, fermier din județul Călărași, nu se grăbește să treacă la prelucrarea minimă a solului, ci o va face pas cu pas!

Daniel Rusu „Nu vreau să risc cu minim till.

Inginerul Daniel Rusu nu lucrează în minim till decât foarte puțin, ”deoarece nu vreau să risc!”

Fermierul din Călărași este extrem de prudent și nu poate face o experiență când nu este sigur că aceasta va da rezultate!

DANIEL RUSU: „NU VREAU SĂ RISC CU MINIM TILL”

„Eu accept tehnologia minim till, dar etapizat, nu mă arunc să fac totul în minim till și ce va, fi va fi! Cam pe circa 10 la sută din suprafața fermei am evitat să folosesc plugul. Dacă văd că îmi dă rezultate, extind sistemul de lucru”, ne-a declarat producătorul agricol.

Daniel Rusu: „În toamnă au fost condiții de arătură înainte de semănat, am respectat normele APIA, am mers cu un disc greu după recoltare și ulterior intrării la înființarea culturilor am putut să ar. Și am făcut o arătură pentru a fi sigur că fac ceea ce trebuie, adică nu am riscat cu minim till”.

„AM BUCURIA UNOR CULTURI FRUMOASE!”

Fermierul este convins că va avea un sezon de producție aproape normal și că se va redresa după doi ani proști! Are semănate 250 de hectare cu culturi de toamnă: rapiță și grâu. „Am inspectat câmpul astăzi și am bucuria că se prezintă bine, culturile au pornit în vegetație, sunt hrănite cu 160 kg/ha DAP 18 46, sunt curate și sănătoase, solul are suficientă umiditate (a și plouat, dar am avut noroc și de o plapumă protectoare de zăpadă).

Singura observație ar fi că grâul e un pic întârziat, deoarece l-am pus în pământ ceva mai târzior.

Cât de curând o să intru în câmp pentru fertilizare; sunt pregătit să aplic 140-150 kg/ha de uree, după care aștept să vină și ceva ploaie. Și cum am semnele unui an agricol bun, o să cumpăr îngrășăminte solide undeva în luna mai și pentru tratamentul 2 la fertilizarea pe vegetație a culturilor”, precizează Daniel Rusu.

CITEȘTE ȘI: Daniel Rusu: mai bine RISC și CÂȘTIG cu RAPIȚA decât să PIERD CU PORUMBUL. Cultura de rapiță promite acum 3500 kg/ha! Daniel Rusu: „După doi ani proști, rapița și grâul sunt în cele mai bune condiții de vegetație și sperăm să ne salveze!”

Daniel Rusu: mai bine RISC și CÂȘTIG cu RAPIȚA decât să PIERD CU PORUMBUL. Cultura de rapiță promite acum 3500 kg/ha!

CE CULTURĂ L-A DEZAMĂGIT ÎN 2024?

Pentru semănăturile de primăvară i-a rămas puțin teren: doar 55 de hectare, pe care le va semăna cu porumb și cu floarea soarelui (două hectare).

„Nu am fost mulțumit de porumb, deși l-am irigat cu apă din fântână forată, am obținut o producție medie de 5.700 kg de boabe/ha. Cultiv de 15 ani sămânță hibridă Pioneer, FAO peste 400, de care am fost foarte mulțumit. Anul trecut am avut în cultură P 0710 (hibrid tardiv, grupa FAO 450) și P 9911, hibrid care s-a dovedit a fi mai stabil și pe care îi voi cultiva și în continuare”, explică fermierul.

Vezi ce ne-a declarat fermierul anul trecut: ”Daniel Rusu nu mai are nicio speranță de la culturile de primăvară”!

 

Ce cultură l-a dezamăgit în 2024

DANIEL RUSU ÎȘI PUNE MARI SPERANȚE ÎN CULTURA IRIGATĂ

„Am făcut o investiție destul de mare, de 175 mii de euro, prin care am achiziționat un pivot de irigare, care va asigura o udare uniformă, comparativ cu tamburul pe care îl am în fermă. Săptămâna ce vine instalăm echipamentul și sperăm să avem rezultatele scontate”, susține acesta.

Daniel Rusu: „Limităm investițiile în utilaje, pentru că mai avem rate de plătit la împrumuturile anterioare”.

CITEȘTE ȘI: Fermierul norocos din Dragoş-Vodă! În ferma lui de la Dragoş-Vodă, o aşezare risipită în mănoasa câmpie a Bărăganului sudic, Daniel Rusu lucrează 280 de hectare.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×