Care sunt motivele creșterii și scăderii prețurilor la grâu cu toate că se anunţă o producţie record în 2025? - Revista Ferma
5 minute de citit

Care sunt motivele creșterii și scăderii prețurilor la grâu cu toate că se anunţă o producţie record în 2025?

Consumul global de grâu a depășit constant producția, în ultimii cinci ani. Cu toate acestea, volatilitatea pieţei internaţionale pentru grâu se menţine. Prognozele arată că stocurile finale de grâu pentru actualul an de comercializare 2024/2025 au evoluat ușor în creștere față de minimele din anii precedenți, dar raportul dintre stocuri și consum a atins un nivel scăzut.

Grau, SUA, Ucraina, Rusia, steag

Rezervele de grâu asigură necesarul global pentru mai puțin de 30 de zile, dacă nu s-ar recolta grâu nicăieri în lume, iar cele mai mari stocuri de grâu sunt în China…

Cresc stocurile finale de grâu pentru sezonul 2025/2026

Prognozele actuale pentru recolta din 2025 a statelor UE-28 indică o scădere a prețurilor pentru grâu, în timp ce producţia este estimată la aproximativ 124 de milioane de tone, în creștere (posibilă) cu 12 milioane de tone de grâu față de anul agricol anterior.

Prețul grâului pe Euronext (Paris) pentru luna mai este de 226,25 euro/tonă şi corespunde mediei ultimilor ani pentru această perioadă.

O recoltă bogată în Europa ar duce la o redresare a stocurilor de final de sezon, dar ar putea pune presiune asupra prețurilor grâului. Până la această dată (21 martie 2025), perspectivele pentru recolta viitoare de grâu sunt optimiste în Germania și Franța, după producţiile slabe de anul trecut.

Grâu – preţ futures Euronext (21.03.2025)

TermenPreţ (euro/tonă)Tendinţă %
Mai 2025226,25-0,50
Septembrie 2025227,00-1,00
Decembrie 2025233,75-1,25
Martie 2026238,50-1,00
Mai 2026241,50-1,00
Septembrie 2026233,50-1,25
Decembrie 2026238,00

Negocierile de pace din Ucraina vor decide viitorul exporturilor de grâu

În prezent, decizii politice precum politica tarifară impusă de președintele american Donald Trump şi conflictul din Ucraina influențează prețurile produselor agricole mult mai mult decât factorii economici fundamentali.

Dacă se va încheia un acord de pace cu Rusia, Ucraina speră că va putea să producă din nou mai mult grâu și să îşi crească participarea pe piața mondială. Înainte de începerea războiului Ucraina exporta cca. 33 de milioane de tone de grâu, iar în actualul an de comercializare 2024/2025, exporturile au scăzut la aproximativ 20 de milioane de tone.

Rusia şi-a păstrat supremaţia în piaţa globală a grâului şi în acest an comercial. Exporturile rusești de grâu au cunoscut o evoluţie exponenţială în ultimii 30 de ani. Astfel, după ce în sezonul 1996/1997 exporturile ruseşti de grâu erau de aproximativ 200 mii de tone de grâu, în anul de comercializare 2023/2024 Rusia a exportat o cantitate record de 55 de milioane de tone. În ultimii ani, producția medie/ha în Rusia este în continuă creștere şi a ajuns la cca. 3,6 t/ha.

Nu căuta întotdeauna cel mai mare preț pentru a vinde

În condiţiile actuale de piaţă este dificil pentru fermieri să se protejeje de fluctuațiile bursiere, iar volatilitatea crescândă a fluctuației prețurilor, atât în sus, cât și în jos, pe bursele de valori nu poate fi limitată.

„Atunci când aveţi de vânzare NU așteptați întotdeauna prețul cel mai mare!” acesta este unul dintre motto-urile traderilor.

În aceste condiţii, sfatul analiştilor financiari este ca fermierii ar trebui să fie în permanență prezenţi în piață și să își comercializeze bunurile, mai degrabă decât să aștepte întotdeauna prețul cel mai mare – în acest timp piaţa.

Citeşte şi: Dan Herţeg: la grâu se poate face profit de 1000euro/ha şi 500euro/ha la floarea soarelui. Porumbul neirigat ne duce în gaură. Agricultura este aritmetică simplă

IGC prognozează o producție record de cereale în sezonul 2025/2026

Consiliul Internațional pentru Cereale (IGC) se așteaptă ca producția mondială de cereale să atingă un record de 2.368 de milioane de tone în sezonul viitor (2025/2026):

  • producția mondială de grâu va crește la 665,2 milioane de tone (+6,2 milioane de tone față de sezonul curent),
  • producţia globală de porumb va ajunge la 1.269,1 milioane de tone (+52,2 faţă de sezonul actual).

Cu toate aceste, creșterea producției mondiale de cereale este parțial compensată de stocurile inițiale scăzute, astfel încât oferta disponibilă în piaţă în sezonul 2025/26 va crește cu doar 1%.

IGC estimate productie globala grau
Sursa: IGC

Consumul mondial va crește la 2.367 (+30,4) milioane de tone.

În ciuda creșterii semnificative a consumului, stocurile estimate pentru finalul sezonului viitor vor crește la 578 milioane de tone, inclusiv în principalele țări exportatoare, cu 1,4 milioane de tone mai mult față de prognoza anterioară.

IGC se așteaptă ca volumul comerțului mondial să se redreseze, ajungând până la 423,7 (+7,4) milioane de tone, dar va rămâne cu mult sub vârfurile anterioare.

IGC și-a crescut, de asemenea, prognoza pentru producția mondială de cereale din sezonul actual cu 4 milioane, până la 2.306 milioane de tone, din cauza previziunilor revizuite de recoltă în America de Sud. În sezonul trecut (2023/2024) recolta globală a fost de 2.310 milioane de tone de cereale.

Potrivit prognozelor IGC, producția mondială de soia va crește cu 5%, până la un record de 418 milioane de tone, din cauza producţiilor ridicate din SUA și Brazilia.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →