
Silviu Mihai a scos 4,7 tone/hectar la SOIA în NO TILL și e foarte mulțumit.
4,7 TONE/HECTAR LA SOIA ÎN NO TILL
Ialomițeanul din Iazu cultivă 1.500 ha de teren, din care 900 la irigat, promovând o agricultură conservativă, sustenabilă. „De 6-7 ani lucrăm minim till și de vreo doi ani am trecut la no till pe 30% din suprafață, undeva la 500 de hectare. Exclusiv, însămânțăm direct culturile de toamnă, la cele de primăvară nu am reușit să facem pasul, că nu am avut rotație, dar de anul acesta vom testa tehnologia pe anumite sole”, spune fermierul.
SILVIU MIHAI: ”Anul trecut am semănat direct soia în no till și am fost foarte mulțumit pentru că am făcut o producție de 4,7 tone la hectar”.
Tocmai de aceea, nu mai cultivă porumb și floarea soarelui la neirigat!
CULTURILE DE TOAMNĂ ARATĂ FOARTE BINE
Lucrurile decurg destul de bine în ferma Silcomar 2000 a lui Silviu Mihai, din Iazu, județul Ialomița. „La acest moment, culturile de toamnă arată foarte bine, pregătim campania de irigat, am făcut cererea de apă și instalăm în câmp echipamentele de udare: pivoții, liniarele, tamburii. Până la momentul ăsta umiditatea din sol este suficientă, dar prognoza nu este încurajatoare, nu aduce ploi”, aflăm de la fermier.
S-a îngrijit de întreținerea culturilor de câmp imediat ce acestea au reluat ciclul vegetativ. La această dată sunt tratate și fertilizate cu azot în cantitate de 200 kg/ha. În toamnă, fiecare parcelă a beneficiat de administrarea îngrășământului NPK18: 46: 0, între 150 și 200 kg/ha, în funcție de cartarea agrochimică.

SILVIU MIHAI: ”UNDE NU-I IRIGAT, NU SE MAI FACE PORUMB”
În toamnă a înființat undeva la 100 de hectare de orz, 400 de rapiță și 600 ha de grâu, iar pentru campania de semănat au mai rămas 400 de hectare de culturi prășitoare. „La ferma mea, momentan, porumb și floarea soarelui nu mai cultiv la neirigat”, susține ing. Silviu Mihai.
A avut experiența păguboasă când a pus trei ani la rând porumb pe 100 ha și a recoltat mai puțin de o tonă la hectar!
SILVIU MIHAI: „Unde nu-i irigat, nu se mai face porumb, acesta-i fenomenul!”
În 2023, Silviu Mihai a fost fermier campion la porumb irigat cu hibridul P0217, la care a obținut 13.600 kg/ha.
4.500 LEI/HA LA GRÂU ȘI DE 8.000 LEI LA PORUMB
Cu ajutorul utilajelor performante, al tehnologiilor de monitorizare și de gestiune, Silviu Mihai a reușit să reducă costurile de producție, eficientizând, astfel, fluxul tehnologic din câmp. „Promovăm tehnologii de cultivare de tip intensiv, la un nivel de cheltuială de minim 4.500 lei/ha la grâu și de 8.000 lei la porumb”.
PROIECTE DE MODERNIZARE CÂȘTIGATE
Este deosebit de bucuros că două proiecte de câteva milioane de euro depuse prin Cooperativa Agricolă Plaiuri Bărăgane (din care ferma lui Silviu Mihai – Silcomar – 2000 face parte) au fost eligibile la plată. Acest lucru va permite construirea de silozuri și achiziționarea de tractoare și utilaje performante de prelucrarea solului și semănat pentru tehnologiile conservative: minim till și no til.
Silviu Mihai: „Fermierii au înțeles nevoia de asociere, considerând că ăsta va fi viitorul. Obținem fonduri europene prin care ne ușurăm munca și ne modernizăm afacerile”.
Fermierul Silviu Mihai speră să aibă un sezon de producție normal pentru că – spune el – din cinci patru au fost secetoși, cu problem: „Să fie un an cu producții normale și cu prețuri normale, atât îmi doresc!”







