”Ne dorim să fim percepuți nu doar ca furnizor de utilaje, ci ca un partener de încredere pentru fermieri”, ne-a declarat, într-un scurt interviu, Carmen Dumitrașcu, reprezentant Marketing Sigma România.

Ferma: 2026 pare un an foarte activ pentru Sigma România. Care sunt principalele evenimente la care participați?
Carmen Dumitrașcu: Da, 2026 este un an foarte dinamic pentru noi. Ne dorim să fim cât mai aproape de fermieri și de partenerii noștri, iar evenimentele reprezintă una dintre cele mai eficiente modalități de a construi relații autentice și de a consolida vizibilitatea Sigma România și a brandului Massey Ferguson.
Am început sezonul cu participarea la Agraria, la Jucu, Cluj, unul dintre cele mai importante târguri agricole din Transilvania. În luna mai am fost prezenți la Merpano, la Timișoara, iar ulterior am organizat un ”Open Day” la locația noastră din Drăgănești-Vlașca, unde fermierii au avut ocazia să vadă utilajele și soluțiile noastre direct în teren.
Tot în această perioadă am participat și la AgriPlanta, cel mai mare târg agricol în câmp din România, un eveniment extrem de important pentru întreaga industrie.
Ferma: Foarte interesant pare să fie TTT Field Gold Harvesting Europe. Ce presupune acest eveniment?
Carmen Dumitrașcu: La sfârșitul lunii iunie, Sigma România va fi gazda evenimentului TTT Field Gold Harvesting Europe. În cadrul acestuia, dealeri Massey Ferguson din Europa vor testa combina Massey Ferguson IDEAL în condiții reale de lucru.
Este o oportunitate foarte importantă pentru noi de a demonstra performanța utilajelor direct în câmp și, în același timp, de a consolida poziția României pe harta agriculturii moderne europene.
Ferma: Ce alte activități aveți planificate în a doua parte a anului?
Carmen Dumitrașcu: Vom continua seria demonstrațiilor în câmp, deoarece acestea au un impact foarte bun în procesul de decizie al fermierilor.
De asemenea, în luna noiembrie vom organiza două evenimente MF eXperience, la Timișoara și Constanța, dedicate clienților și partenerilor noștri. Accentul va fi pus pe tehnologie, inovație și experiențe reale în jurul brandului Massey Ferguson.
Ferma: Care este rolul acestor evenimente în strategia de marketing și PR?
Carmen Dumitrașcu: Astăzi, marketingul în agricultură înseamnă mai mult decât promovare clasică. Fermierii își doresc experiențe reale, vor să testeze și să interacționeze direct cu specialiștii.
Prin aceste evenimente creștem vizibilitatea Sigma România și Massey Ferguson și consolidăm relația cu fermierii. În același timp, generăm conținut valoros pentru social media, articole, video și comunicare online.
Ferma: Cum vedeți impactul inteligenței artificiale în marketing?
Carmen Dumitrașcu: Inteligența artificială transformă modul în care comunicăm și interacționăm cu clienții. AI ne ajută să analizăm mai rapid informațiile, să personalizăm comunicarea și să oferim experiențe mai eficiente.
Suntem într-un proces continuu de învățare și adaptare și considerăm important să integrăm noile tehnologii acolo unde aduc valoare reală pentru clienți.
Ferma: Care este mesajul Sigma România pentru fermieri?
Carmen Dumitrașcu: Ne dorim să fim percepuți nu doar ca furnizor de utilaje, ci ca un partener de încredere pentru fermieri. Investim în tehnologie, în oameni și în relații pe termen lung, având mereu același obiectiv: să susținem fermierii români prin soluții performante și experiențe relevante.
DATE DE CONTACT Sigma CVM Romania S.R.L.

IBC Modern Building, Bulevardul Carol I, Nr. 34-36, Etaj 12, Sector 2, 020922, București, România
T: + 40 21 233 10 64;






