
Mewi participă la expoziția în câmp de la Fundulea încă de la prima ediție, iar anul acesta a adus cel mai mare număr de utilaje, mașini agricole, tehnică de semănat și de întreținere a culturilor. „Noutățile de aici au fost prezentate la Agritechnica 2015: Fendt 1000, Horsch Focus și noua serie 4 de la Valtra. Fendt Vario 1050, cel mai mare din mult așteptata serie 1000, are o putere a motorului care pornește de la 380 CP, în 4 variante constructive: de 420, 460 și 500 CP, cu puterea maximă de 517 CP. În demonstrațiile practice avem mașina de erbicidat de la Challenger pentru traseul pe teren accidentat și utilaje de prelucrarea solului și semănat”, ne-a precizat Leontin Coca, director de vânzări Mewi.
Inovații expuse în premieră în România
Pentru prima dată în România, tractorul din seria Fendt 1000 Vario are o serie de plusuri: VarioDrive – o versiune a transmisiei Vario pentru un tren de rulare complet nou – și Fendt iD – sistemul de lucru al motorului la turație joasă. Ambele sisteme au primit la Agritechnica 2015 medaliile de argint pentru inovație. Culoarea nature green a tractorului Fendt 1000 Vario este opțiunea producătorului de a se poziționa mai aproape de natură.
Alături, combina Fendt 9490 X (496 CP), cu heder PowerFlow de 7,7 m, destinată marilor exploatații.
O atracție a fost și utilajul Valtra N 124H, care a primit premiul de „Tractorul anului 2016”. A fost expus și ”Tractorul anului 2015”, Valtra T 194 H, un model din noua serie T lansată anul trecut, cu motor AGCO Power, turbo, în 6 cilindri, cu o capacitate de 7,40 l, ce dezvoltă o putere de 143 kW/195 CP și tehnologia SCR Only. Transmisia are cutie de viteze Power Shuttle 30 + 30 trepte, ambreiaj umed multidisc, tracțiune integrală, priză de putere 540 /1000 rpm, 6 caneluri și 35 mm.
Challenger a avut reprezentanții pe șenile, prin prezența unui MT 800E și a unui MT 700E. La lucrările solului și semănat a participat tractorul șenilat Challenger MT 775 E în tandem cu sistemul de semănat Horsch Focus 6 TD + 12 RC Solo. Horsch Focus 6 TD este un utilaj tractat, având o lățime de lucru de 6 m și cadru rabatabil hidraulic. Cele 20 de gheare TerraGrip cu brăzdare LD pentru fertilizare sunt dispuse pe două rânduri. Semănătoarea cu sistem pneumatic pentru fertilizare și semănat are buncăr dublu de 5.000 l (40:60) compartimentat, baterie cu discuri pentru nivelare pe un rând și tăvălug cu roți. Viteza de lucru este de 6-10 km/h.
În zona Tehnici moderne de protecția plantelor au rulat mașinile de erbicidat Challenger Rogator 1300 B (370 CP, 36,6 m lățimea rampei și 78,8 – 210,8 cm înălțime de erbicidare reglabilă hidraulic) și Horsch Leeb PT 330.
În demonstrații a intrat și distribuitorul de îngrășăminte chimice Rauch Axent 100.1, tractat de un Fendt 724 Vario (240 CP).
Fermierii caută tehnică agricolă performantă
„Fermierii au trecut de faza interesului pentru mașini agricole. Acum suntem la faza de implemente pentru prelucrarea solului pentru semănat. Consider că la tractoare și combine sunt foarte puține de făcut. S-a trecut la faza de achiziție de tehnică tot mai performantă (…), care presupune controlul electronic al utilajului, ghidarea prin satelit. Acum patru ani, Pronto de la Horsch era o semănătoare performantă, dar nu avea nici un senzor de înfundare tub. Acum nu mai există vreo semănătoare fără senzori de înfundare a tuburilor. Mai mult decât atât, fermierii își doresc și un sistem de fertilizare încorporat și un sistem de control prin satelit”, a arătat Leontin Coca.
2016 – unul dintre cei mai buni ani pentru MEWI
O provocare este tocmai finanțarea unei asemenea tehnologii. Cu toate că posibilitățile de achiziție sunt multiple, iar accesarea fondurilor europene pare o alternativă bună, clienții care preferă această variantă sunt încă puțini. În perioadele cu acces limitat la fondurile europene, ponderea celor care au apelat la o asemenea formă de finanțare era de 10-12%, dar odată cu relansarea măsurilor prin PNDR, procentul a crescut la 30-32%.
Din punct de vedere financiar, anul 2016 pare a fi bun pentru Mewi. „Ca să fiu realist, cred că vom avea cel mai bun an după semnele pe care le-am avut în primele cinci luni. Deși anul a început puțin mai greoi, lunile martie, aprilie și mai se arată bune și deja au compensat decalajul față de anul trecut”, spune Leontin Coca.
Articol publicat in revista Ferma nr.10(171) 1 – 15 iunie 2016







