Este evident că pe primele locuri se clasează tractoarele, însă în acest clasament se găseşte şi un utilaj – cultivatorul Horsch Tiger MT. Fie că este vorba despre Tiger 3 MT, prezent pe stand sau de Tiger 5 MT, prezentat în demonstraţiile practice, tractat de şenilatul Challenger MT 875 E, acest utilaj a fost acela despre care s-au pus cele mai multe întrebări şi care, cu siguranţă, se regăseşte pe lista de noi achiziţii a multor fermieri..
Horsch Tiger este o combinaţie între un disc scurt şi un cultivator, utilizabil pentru toate tipurile de sol, adâncimea sa de lucru mergând până la 35 cm. Protecţia hidraulică a ghearelor cu o forţă de eliberare de 800 kg, dar şi capacitatea de încorporare a resturilor (chiar şi în cazul resturilor vegetale cu tulpină lungă) – toate aceste trăsături fac din Horsch Tiger MT soluţia ideală pentru prelucrarea minimală a solului.
Horsch Tiger 5 MT, utilajul pe care fermierii l-au putut vedea, de mai multe ori, în demonstraţii practice, vine cu un pachet impresionant de calităţi, de la faptul că este tractat şi rabatabil hidraulic până la faptul că oferă opţiunea prinderii în tiranţi sau în bara de tracţiune. Lăţimea de lucru atinge 4,80 metri, iar discul scurt, pe două rânduri, cu diametrul de 68 de cm, cu 24 de discuri având distanţa de 39 centimetri între ele, sunt toate caracteristici care îl fac unic pe piaţă.
La toate acestea se adugă impresionantele gheare TerraGrip (2 rânduri, fiecare a cât 11 gheare, cu o distanţă de 45,4 cm între gheare şi 91 cm între cele două rânduri), care oferă un mai bun control asupra lucrărilor agricole. Bineinţeles, cultivatorul vine şi cu un packer tăvălug cu roţi 7.50-16 AS şi funcţionează în parametri optimi cu tractoare a căror putere este cuprinsă între 280 şi 400 CP.
Un articol publicat în revista Ferma nr. 11/194 (ediţia 15-30 iunie 2017)