Oierii din Sibiu, scandal uriaș la ferma lui Dumitru Andreșoi: „VREM BANII pe animale”! Fermierii acuză țepe de milioane de lei - Revista Ferma
5 minute de citit

Oierii din Sibiu, scandal uriaș la ferma lui Dumitru Andreșoi: „VREM BANII pe animale”! Fermierii acuză țepe de milioane de lei

Oierii din Mărginimea Sibiului au provocat un scandal de proporții la ferma lui Dumitru Andreșoi, după ce s-au adunat în fața proprietății pentru a-și cere banii pe animalele livrate și neplătite, acuzând datorii uriașe și promisiuni neonorate.

Oierii din Sibiu, scandal uriaș la ferma lui Dumitru Andreșoi: „VREM BANII pe animale”! Fermierii acuză țepe de milioane de lei
Credit foto @INFO24

Tensiuni încă de la primele ore ale dimineții la ferma lui Dumitru Andreșoi, omul de afaceri considerat cel mai mare crescător de oi din România. Mai mulți ciobani și crescători de animale din zona Sibiului s-au adunat la poarta fermei din apropierea orașului Orăștie pentru a-și cere banii pe mieii și oile pe care susțin că le-au livrat în ultimele luni, fără să fie plătiți.

Oamenii spun că au ajuns într-o situație disperată după ce au așteptat luni întregi să își primească sumele restante. Pe măsură ce numărul celor nemulțumiți a crescut, atmosfera a devenit tot mai tensionată, iar la fața locului au intervenit și echipaje de poliție pentru a preveni izbucnirea unor conflicte.

Oieri din mai multe localități reclamă datorii uriașe

Printre cei care acuză că au fost păgubiți se află fermieri din Poiana Sibiului, Jina, Rășinari, Tilișca și Sadu. Aceștia spun că au vândut animale către firmele controlate de Dumitru Andreșoi, însă banii promiși nu au mai ajuns în conturile lor.

Bogdănel Constantin, fermier originar din Poiana Sibiului, susține că are de recuperat aproape 900.000 de lei și afirmă că există mulți alți crescători aflați în aceeași situație.

„Suntem mai mulți din județul Sibiu care avem de primit bani. Unii au sute de mii de lei de recuperat, alții chiar milioane. Eu am acte pentru tot ce spun, nu sunt povești. Le-am dat animale încă din 2024 și am fost dus cu vorba luni de zile”, a declarat acesta pentru sibiulazi.ro.

Fermierul susține că, în ultimele luni, nu a mai reușit nici măcar să ia legătura cu omul de afaceri.

„De două luni m-a blocat la telefon. E munca mea pe mai bine de un an de zile. Noi plătim taxe, TVA, impozite, iar banii noștri stau la el”, a spus crescătorul de animale.

Protest autorizat în județul Hunedoara

Nemulțumiți de lipsa unui răspuns concret, mai mulți oieri au decis să se organizeze și să protesteze în fața societății comerciale din Hunedoara. Potrivit fermierilor, protestul a fost autorizat de autoritățile locale din Geoagiu.

Oamenii spun că au început să comunice între ei după ce au realizat că situația este mult mai amplă decât părea inițial și că numeroși crescători din întreaga țară ar fi în aceeași situație.

Potrivit estimărilor făcute de fermieri, prejudiciul total s-ar putea ridica la peste zece milioane de euro. Mulți dintre ei spun că au fost nevoiți să cheltuiască sume importante și pentru avocați, în încercarea de a-și recupera banii.

Poliția a intervenit pentru calmarea spiritelor

În cursul dimineții, numărul persoanelor adunate în fața fermei a continuat să crească, iar autoritățile au trimis echipaje de poliție pentru a menține ordinea și pentru a evita eventuale incidente.

Martorii spun că oamenii erau extrem de revoltați și cereau explicații privind plata animalelor livrate. Deocamdată, nu au fost raportate incidente grave, însă situația a rămas tensionată pe parcursul întregii zile.

Rămâne de văzut dacă părțile vor ajunge la o înțelegere sau dacă scandalul va escalada în perioada următoare.

Dumitru Andreșoi, personaj controversat în zootehnia românească

Dumitru Andreșoi este cunoscut în lumea oieritului drept unul dintre cei mai mari crescători de ovine din România și președinte al Asociației Crescătorilor de Ovine „Dacia”. În ultimii ani, numele său a fost asociat și cu mai multe anchete și controverse.

În toamna anului trecut, Parchetul European (EPPO) din Timișoara a anunțat trimiterea sa în judecată într-un dosar privind o presupusă fraudă cu fonduri europene în valoare de 2,2 milioane de euro.

Potrivit procurorilor europeni, ancheta vizează o schemă prin care ar fi fost obținute ilegal subvenții pentru pășuni neeligibile. În dosar mai apar și Veronica Topor, director adjunct al APIA Hunedoara, precum și Marius Szabo, șef de serviciu în cadrul aceleiași instituții.

Anchetatorii susțin că, în perioada 2018 – 2023, ar fi fost utilizate terenuri care nu îndeplineau condițiile necesare pentru acordarea subvențiilor europene, acestea fiind înregistrate pe numele părinților lui Andreșoi și al unei firme controlate de acesta.

Pentru recuperarea prejudiciului estimat, autoritățile au instituit măsuri asigurătorii asupra a 86 de parcele de teren, evaluate la aproximativ 170.000 de euro.

dumitru andresoi, oier, arestare
foto captura Facebook

Fermierii cer soluții rapide

În timp ce anchetele continuă, crescătorii de animale spun că problema lor este una urgentă și că mulți riscă să intre în dificultăți financiare serioase dacă nu își recuperează banii.

„Nu e normal să dai animale unei firme și să nu fii plătit. Noi trăim din munca asta și avem familii de întreținut”, spun oamenii.

Scandalul de la ferma lui Dumitru Andreșoi scoate din nou la lumină problemele cu care se confruntă mulți fermieri români și ridică semne de întrebare privind siguranța tranzacțiilor din sectorul zootehnic. În prezent, situația rămâne în dinamică, iar oamenii continuă să ceară explicații și plata sumelor restante.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×