100 de euro/ha pentru culturile din toamna 2022 - Revista Ferma
2 minute de citit

100 de euro/ha pentru culturile din toamna 2022

bani pentru fermieri 100 de euro/ha pentru culturile din toamna 2022
credit foto @istock, sqback

Victorios, în urma asumării listei de revendicări ale fermierilor, ieri, (luni, 15 ianuarie) ministrul Agriculturii, Florin Barbu, aștepta ca „toți fermierii să meargă acasă”, neuitând însă a promite că „toate propunerile transpuse în Acordul semnat vor fi rezolvate” la termen.

În semn de bunăvoință a explicat că, până la 30 mai, va fi acordat un sprijin de 100 de euro pe hectar pentru toate culturile plantate în toamna anului 2022.

„Aştept ca toţi fermierii să meargă acasă, la familie, la părinţi şi să aibă încredere totală în formele asociative care sunt lângă mine aici la această conferinţă şi îi asigur că procesul verbal pe care l-am încheiat astăzi cu colegii din formele asociative este asumat de ministrul Agriculturii şi 100% toate cele transpuse în acest proces verbal vor fi rezolvate. Suntem astăzi aici la Ministerul Agriculturii. Asociaţiile au dat curs dialogului pe care l-am avut astăzi în cadrul bugetului pe care l-am avut pe anul 2024 pentru Ministerul Agriculturii. Aşa cum v-am spus şi mai devreme, agricultura are 2% din PIB al României. Sunt foarte multe forme de sprijin pe care asociaţiile le ştiau. Majoritatea fermierilor din ţară au fost informaţi de sumele pe care le avem prevăzute în buget. Vorbim aici de sume foarte importante pentru că, anul acesta, până pe 30 mai vom acorda un sprijin de 100 euro pe hectar pentru toate culturile din toamna anului 2022”, a precizat Barbu.

Promisiunile în an electoral au… picioarele scurte!

Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, Florin Ionuț Barbu, a avut pe 15 ianuarie 2024, o întâlnire de lucru cu reprezentanții asociațiilor de fermieri din sectorul vegetal în urma căreia a fost semnat un acord în care au fost agreate o sumă de 13 propuneri cu termen de rezolvare.

Însă, mulți fermieri cu care am vorbit și-au manifestat neîncrederea în respectarea înțelegerii,susținând că promisiunile politicienilor în an electoral au… picioarele scurte!

De aceea, unii agricultori chiar au continuat protestul în stradă.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →