
O vacă se vinde cu 500 de lei! (…) Domnilor deputați, ajungem încă un pic și dăm o vacă pentru o pereche de pantofi! Un litru de lapte e 50 de bani, vaca 500 de lei. (…) Din aprilie 2014 până-n aprilie 2015, prețul la poarta fermei a scăzut cu până la 48,8%. Fermierii sunt afectați, indiferent de mărimea fermei. E bună reducerea TVA, dar nu se vede la rafturi. Peste 40% din piața laptelui este la negru. A dispărut direcția de cotă, nu mai este nimeni în România care să înregistreze producția de lapte. Pe ce vom cere despăgubiri? Ce vom raporta Comisiei Europene?! (…)”, a spus, revoltat, Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România, în Comisia de Agricultură din Camera Deputaților.
Ministrul Agriculturii a promis despăgubiri și crescătorilor de animale. Cât și când nu se știe, deocamdată, dar „vom face și acolo o analiză în perioada următoare din punct de vedere al furajelor pe care le folosesc pentru hrana animalelor”, i-a răspuns Daniel Constantin lui Frânc.





