
„Francezii au văzut oile românești la Indagra, în toamna anului trecut, și de atunci ne-au rugat să ducem câteva exemplare pentru expoziție”, spune Dumitru Andreșoi, liderul fermierilor din Hunedoara, care își alege cele mai frumoase exemplare din rasa Țurcană bucălaie, pe care le va duce în Franța pe cheltuiala proprie. „Am vorbit cu organizatorii și m-am înțeles cu ei să închiriem între 8 și 10 boxe. Doar pentru o boxă chiria este de 250 de euro. Apoi, mai sunt taxele pentru transportul în regim special, mașina în care vor fi duse oile trebuie autorizată”, a detaliat Andreșoi.
Cap negru de Teleorman este cea de-a doua rasă care va fi expusă la Sommet de L’Elevage. „Ne-am gândit să ducem 4 oi și un berbec, depinde de cât e spațiul acolo. Ne pregătim să selectăm exemplarele cu performanțe pe ascendență. Dar sunt niște probleme legate de acoperirea cheltuielilor pe care trebuie să le rezolvăm. Adică, ni s-a transmis ceva de genul: crescătorul care merge, ăla să suporte cheltuielile. Păi, nu e chiar așa, domnilor, că noi reprezentăm România. Am vorbit cu conducerea GAL Teleorman (Grupul de Acțiune Locală -n.red.) să ne sprijine financiar, am vorbit cu Direcția Sanitar Veterinară să ne ajute. O să vedem ce rezolvăm”, spune Ruxandra Joițoiu, președinta Asociației Crescătorilor de Ovine Cap Negru de Teleorman.





