
„Avem alocate prin PNDR 260 de milioane de euro. Intenționăm să reabilităm cel puțin 35.000 de hectare de livezi în perioada 2015-2020, pentru că avem o situație nedorită în România: din 170.000 de hectare de livezi, cam jumătate sunt în declin, îmbătrânite, nu mai produc așa cum ar trebui să producă. (…) De asemenea, avem o măsură dedicată, în cadrul acestui subprogram de pomicultură, părții de procesare – 40 de milioane de euro pentru procesarea separată de celelalte procesări numai în pomicultură”, a spus ministrul Agriculturii, citat de Agerpres.
„Programul de reconversie în pomicultură începe în 2015. Aici, pentru că suntem la Bistrița, trebuie să spun că mă bazez foarte tare pe Stațiunea pomicolă de aici. Am discutat și cu cei din zonă, și cu cei de la Iași, și cu cei de la Mărăcineni. Aș vrea ca Bistrița să fie principalul furnizor pentru pepinierele din zona Ardealului, aș vrea ca cei de la Iași să se capitalizeze și să fie principalul furnizor pentru Moldova, și Stefănești pentru zona de sud”, a adăugat Daniel Constantin.





