
Președintele LAPAR, Laurențiu Baciu, este decis să facă presiuni la Guvern pentru ca România să fie printre țările care aprobă cultivarea de OMG. „(…) Am avut o discuție cu ministrul Daniel Constantin. Mi-a spus că el, în principiu, este de acord cu cultivarea de OMG. Dar se teme de ecologiștii de la Greenpeace. Am mai spus-o: Greenpeace este plătit de producătorii de erbicide și de otrăvuri, care vor să-și vândă produsele. Dacă noi cultivăm OMG, s-ar putea să nu mai avem nevoie de produsele lor. Totul ține de o strategie economică”, ne-a declarat Baciu.
Acesta subliniază ipocrizia din chestiunea controversată a OMG: avem voie să consumăm, dar nu avem voie să cultivăm. „Danemarca are interesul să-și vândă porcul hrănit cu soia modificată genetic. Europa consumă 50 de milioane de tone de șrot de soia modificată genetic. Dar să nu cultivăm organisme modificate genetic. Cum vine asta?!” mai spune, revoltat, președintele LAPAR. (Liliana SIME)





