
De asemenea, ministrul Agriculturii a propus să fie alocate anual 145 mil. euro de la bugetul de stat pentru refacerea infrastructurii principale de irigații. Suma ar urma să crească anual cu 17%, astfel încât, până-n 2020 să se ajungă la 1 mld. euro, costul refacerii infrastructurii principale de irigații.
„Avem 435 de milioane de euro prin PNDR pentru infrastructura secundară de irigații. Acum, prin această propunere, vom avea un miliard de euro de la bugetul de stat. In primul an, 145 de milioane de euro, după aceea crește cu 17% în fiecare an, pentru reabilitarea infrastructurii principale. A doua prevedere importantă: se introduce un abonament pentru toți proprietarii care sunt într-o amenajare de irigații. Acel abonament, calculat la costurile de azi, este undeva la 20 de lei (pe hectar – n.red.) pe care-l plătesc toți, iar noi cu fondurile respective umplem canalele principale și ducem apa până la fermieri, la infrastructura secundară. (…) A treia prevedere importantă se referă la proprietatea infrastructurilor respective. (…) Propunerea legislativă de astăzi (miercuri, 16 septembrie – n.red.) dă în proprietate, dar cu anumite clauze rezolutorii, prevăzute de codurile civile și penale, astfel încât dacă nu-și reabilitează infrastructura secundară (organizațiile utilizatorilor de apă, care vor avea în proprietate infrastructura secundară – n.red.), aceasta trece înapoi în proprietatea statului. Infrastructura principală va rămâne în proprietatea statului”, a spus Daniel Constantin, la sfârșitul ședinței Comisiei de Agricultură.





