În cei aproape 10 ani de existenţă, Grupul Agricover s-a dezvoltat organic şi a ajuns ca, prin intermediul celor 9 divizii şi companii din componenţa sa, să acopere toată gama produselor şi serviciilor dedicate sectorului vegetal – de la distribuţia de seminţe, îngrăşăminte şi produse fito-sanitare, la finanţarea exploataţiilor agricole, servicii de transport şi depozitare, valorificarea recoltelor, consultanţă tehnică şi de business etc.
“Decizia strategică de a ne extinde pe segmentul zootehnic a avut la bază câteva argumente majore. În primul rând, competenţele şi expertiza noastră privind business-urile din agricultură pot fi uşor de pe segmentul culturii plantelor pe cel zootehnic; în al doilea rând, una dintre căile importante de dezvoltare a agriculturii româneşti în ansamblul său presupune din partea fermelor integrarea activităţii de producţie vegetală cu zootehnia, iar Grupul Agricover va susţine acest proces”, a arătat Robert Arsene, director general al Grupului Agricover.
În 2009, Grupul Agricover a înregistrat creşteri substanţiale în ceea ce priveşte cifra de afaceri (20,2%), profitul (68%) şi numărul de clienţi (23%), comparativ cu anul precedent: din ce în ce mai mulţi fermieri din sectorul vegetal au utilizat conceptul “one-stop-shop”, prin care Grupul Agricover le asigură inputuri (seminţe, îngrăşăminte şi pesticide), finanţarea fermelor, servicii conexe de transport, însilozare, valorificarea recoltelor etc. “Obiectivul pe termen lung este de a oferi fermelor zootehnice acelaşi concept, adaptat specificului lor. Deocamdată însă, divizia Agricover Vet este abia la început…“, a arătat Robert Arsene.
Divizia Agricover Vet
În prima etapă, Agricover Vet va furniza fermelor de animale ingrediente premium pentru furaje (premixuri) – suplimenţi alimentari, furaje pre-starter – şi, în curând, medicamente de uz veterinar.
Potenţialii clienţi sunt în primul rând fermele mixte cărora Grupul Agricover le oferă deja alte produse şi servicii pentru segmentul vegetal, precum şi fermele zootehnice medii şi mari (minim 200 de capete în cazul fermelor de bovine sau peste 1.000 de porcine etc).
“În România, consumul de carne se situează încă sub media europeană: un român consumă 60 de kilograme de carne pe an, faţă de 90 kg, media UE. Potenţialul de creştere al acestei pieţe este deci evident, iar după criza actuală, care afectează consumul din orice domeniu, odată cu relansarea economiei în anul 2011, este aşteptată o creştere a consumului de carne.
Divizia Agricover Vet va avea o structură proprie, formată din specialişti în medicină veterinară şi zootehnie, asistaţi de specialişti nutritionişti din Danemarca şi va fi pregătită să răspundă viitoarelor cerinţe ale pieţei”, a precizat directorul Grupului Agricover.
Pentru 2010, Grupul Agricover şi-a fixat ca obiective de business creşterea cifrei de afaceri cu 20%, respectiv de la 402,7 milioane lei anul trecut, la cca 480 milioane lei. Conform planului de afaceri, divizia recent lansată – Agricover Vet – va contribui în acest an cu circa 1% la cifra de afaceri a Grupului.
Pe termen lung, Grupul Agricover are în vedere extinderea competenţelor mai multor divizii – axate până în prezent exclusiv pe sectorul vegetal – către zootehnie, de la consultanţă tehnică de specialitate, la cea de business (aplicată fermelor zootehnice), finanţări specifice prin Agricover Credit IFN etc.