
„Modificările la această lege au fost aprobate fără a fi consultate și asociațiile crescătorilor de animale, sunt aberante și încalcă în mod grosolan dreptul la proprietate. Un exemplu în acest sens este interzicerea pășunatului animalelor pe terenurile agricole în perioada 6 decembrie – 24 aprilie, prevedere prin care, practic, proprietarul de teren nu poate nici să-și recolteze culturile, dacă acestea sunt preferate de vânat”, afirmă Marcel Andrei, președintele SNCOCR.
O altă prevedere aberantă este aceea că li se interzice crescătorilor de animale să își protejeze bunurile, respectiv turma, cu mai mult de doi câini, pentru a nu fi speriat vânatul, în condițiile în care animalele sălbatice le produc crescătorilor de animale pagube însemnate, iar aceștia nu sunt despăgubiți. De asemenea, taxele pentru închirierea terenului nu sunt încasate de proprietar, ci de primării și nici nu se plătește TVA, mai susțin reprezentanții crescătorilor de ovine.





