Asociațiile trebuie să devină cooperative și să își păstreze membrii! - Revista Ferma
2 minute de citit

Asociațiile trebuie să devină cooperative și să își păstreze membrii!

758439 810084141 m Asociațiile trebuie să devină cooperative și să își păstreze membrii!

Noile cooperative, la rândul lor, vor fi obligate să-și păstreze membrii din asociațiile inițiale, ca să primească subvențiile de la APIA. „Sunt două tipuri de cooperative, A și B. Tipul A include atât persoane fizice, cât și juridice, tipul B – doar persoane juridice. Asociațiile sunt obligate, din 2016, să se transforme în cooperative. Firește, dacă mai vor să încaseze subvențiile. În ordonanța de urgență pe care o pregătim pentru cooperative am mai prevăzut un lucru: contractele de concesiune pe pășuni încheiate de asociațiile fermierilor cu consiliile locale rămân în vigoare pentru viitoarea cooperativă înființată dacă aceasta va avea aceiași membri ca asociația inițială. Dar va intra un lucru total nou, faptul că fermierii membri vor comercializa producția în comun (…)”, a declarat secretarul de stat în MADR George Turtoi, la o întâlnire cu fermierii din Moldova.

Actul normativ pregătit de MADR pentru cooperative și grupuri de producători prevede următoarele facilități fiscale: membrii persoane fizice dintr-o cooperativă sunt scutiți de impozitul pe norma de venit pentru toată partea de producție comercializată prin cooperativă. Toți membrii sunt scutiți de la plata impozitului pe bunuri. Adică, impozitul pe teren, pe animale, impozite locale. Cooperativa este scutită cu 20% din plata impozitului pe profit. Toate cooperativele sunt impozitate pe profit și se evită dubla impozitare”, a adăugat Turtoi.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×