Raţionalizarea alimentelor de bază, uleiul mai scump sau prea puţin pe rafturi, fructe şi legume cu preţuri de-ţi vine să le iei „mai răruţ, că-i mai drăguţ”… Şi totuşi, nimic din toate astea nu se compară cu foametea! Cu foamea cruntă şi cuţitul la os, la propriu! Lumea noastră, împărţită dintotdeauna în trei lumi mai mici are probleme grave cu securitatea alimentară. E cumva reversul medaliei şi, din păcate, se pare că a fost nevoie de un război ca să ne dăm seama cât de fragile şi vulnerabile sunt lanţurile agroalimentare.
În „Lumea a treia” nevoia de hrană a depăşit de mult graniţele supravieţuirii. Şi săraci, şi copleşiţi de schimbările climatice, dar mai ales dependenţi de importuri din ţările care tocmai se războiesc în loc să exporte grâne, pământenii din ţările nord-africane şi din unele regiuni asiatice au ajuns la limită. Riscul apariţiei unor conflicte sociale este major şi presiunea mare va fi, în următoarele luni, pe statele europene care produc şi exportă cereale.
Ce să mai vorbim despre Ucraina… Pe lângă transformarea gazului în monedă de schimb și chiar de șantaj împotriva țărilor „neprietene”, Rusia a provocat și o creștere a prețului la cereale în întreaga lume, cu riscul înfometării a zone întregi de pe glob prin blocarea porturilor ucrainene. Cele 30 de milioane de tone de cereale care se află în prezent depozitate în Ucraina ar valora aproximativ 15 miliarde de dolari dacă țara le-ar putea aduce pe piață, scrie europalibera.org şi întreaga lume caută soluţii pentru a debloca această situaţie. Desigur, problemele logistice și birocratice sunt o altă dovadă a vulnerabilităţii mondiale în faţa unei crize de proporţii!
Noi ceilalţi, din linia întâi şi a doua a Lumii, ce-ar trebui să facem? Să spunem merci că încă mai avem ce pune pe masă? DA! Că mai facem puţină economie la curent şi gaze sau că luăm doar două sticle de ulei pe cap de locuitor în loc de două bax-uri şi nu ne lăfăim în belşug ca-n alte vremuri? Poate că era şi cazul, în condiţiile în care România contribuie la risipa mondială de hrană cu 1,3 milioane tone de mâncare aruncată anual la gunoi!
La nivel global aproximativ o treime din totalul alimentelor produse pentru consumul uman este irosit, iar în Uniunea Europeană se estimează că 20% din totalul alimentelor produse se pierd sau se irosesc, în timp ce 43 de milioane de oameni, doar de la nivelul UE, nu își permit zilnic mese care să asigure o alimentaţie adecvată.
Susţinerea producătorilor agricoli, alternative mai ieftine pentru energie şi combustibili, cumpătare şi soluţii reale pentru a pune capăt războiului, astea ar trebui să fie preocupările Lumii pentru a asigura securitatea alimentară. Altfel, va fi vai de noi!
NICOLETA DRAGOMIR
Redactor-şef Ferma Clasic
Ferma Media Grup
nicoleta@revista-ferma.ro