Studiul a fost efectuat la centrul de inovare Dairy Campus of Wageningen Livestock Research din Leeuwarden, Olanda, şi a urmărit efectele suplimentării inhibitorului de metan Bovaer produs de compania Royal DSM, în diferite diete. Un total de 64 de vaci Holstein-Friză în perioada de lactaţie medie au fost implicate în studiu. Care a fost conceput pentru a determina efectul compoziţiei dietetice (3 reţete diferite de siloz de iarbă şi siloz de porumb, cel mai des întâlnite în fermele olandeze) asupra nivelului de reducere a metanului a 2 doze diferite de Bovaer.
Reducerea emisiilor a variat de la 27% până la 40% metan pe kg de materie uscată consumată, în funcţie de compoziţia dietei, precum şi de doza suplimentului. Potrivit oamenilor de ştiinţă olandezi, rezultatele sunt promiţătoare şi par consecvente, confirmând aşteptările că reducerea depinde de doză şi de tipul dietei administrate.
Rezultate în funcţie de doza administrată
Cantitatea de metan a fost redusă cu 27% când o doză mică de Bovaer (60 mg / kg substanţă uscată) a fost suplimentată la o dietă fără siloz de porumb în furaje. O reducere de până la 35% s-a obţinut atunci când o doză mică de Bovaer a fost suplimentată la o dietă care conţine 80% siloz de porumb în materie uscată brută. Iar când a fost administrată o doză medie de Bovaer (80 mg / kg substanţă uscată), procentele au variat între 29 şi 40%.
Bovaer poate fi folosit ca aditiv pentru hrana animalelor pentru vaci, precum şi pentru alte rumegătoare, cum ar fi oile şi caprele. Doar un sfert de linguriţă de Bovaer pe vacă pe zi suprimă enzima implicată în ultima etapă în calea de formare a metanului arheelor rumenice (adică producătorii de metan din rumenul vacii), fără a afecta microorganismele rumenului care nu posedă acestă enzimă. Bovaer îşi face imediat efectul şi este descompus în sistemul digestiv al vacii în compuşi care apar deja în hrana şi sistemul digestiv al vacii şi, prin urmare, sunt naturali pentru vacă.
Pe baza acestor descoperiri, cercetătorii implicaţi în studiu susţin că Bovaer poate oferi o măsură nutriţională promiţătoare industriei lactate, realizând în mod demonstrabil reducerea substanţială a emisiilor de metan. Royal DSM a înregistrat produsul în diferite părţi ale lumii şi se aşteaptă ca procesul de înregistrare în Europa să fie finalizat până la sfârşitul anului 2021.