„Legume de Vidra” în top - rezultatele confirmă o cooperativă de frunte! - Revista Ferma
4 minute de citit

„Legume de Vidra” în top – rezultatele confirmă o cooperativă de frunte!

„La ceas de bilanţ, avem cu ce ne mândri. Se poate observa că şi în anul 2017 au fost creşteri semnificative. Cele mai mari s-au înregistrat la dovlecei (de 6,5 ori), la ceapă verde (de aproape trei ori), dar şi la leuştean verde şi varză albă şi roşie, unde livrările către supermarket au fost mai mult decât duble. În aceste condiţii, bineînţeles că şi încasările membrilor cooperativei au crescut semnificativ, de la 1.050.323 lei în 2016, la 1.422.181 lei în 2017. O creştere de 35%! Venitul cooperativei a crescut şi el de la 16.520 euro la 25.283 euro. Sigur că cifrele economice au făcut posibilă cumpărarea celei de-a treia maşini de transport cu răcire, cu lift, precum şi a unui autoturism Dacia Logan, un laptop şi o imprimantă, dar şi aparatură de birotică. Urmare evoluţiei pozitive din anul 2016, Cooperativa Agricolă LEGUME de VIDRA a urcat pe locul 5 în top 10! Sperăm ca această tendinţă să se menţină şi în continuare”, ne-a declarat, cu bucurie-n glas, preşedintele de onoare al organizaţiei, Victor Lăcătuş.

Cooperativei LEGUME de VIDRA_b

Cinci ani de existenţă şi locul cinci în Top 10
Cooperativa Agricolă “LEGUME de VIDRA” a fost fondată în ianuarie 2013 de un nucleu de unsprezece legumicultori cu ferme în comuna Vidra (jud. Ilfov) şi de către un inginer agronom. Organizaţia a beneficiat de sprijinul a două fundaţii din România: Fundaţia Româno-Americană – care a oferit finanţarea – şi Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile – care a asigurat servicii de consultanţă şi suport operaţional.
Scopul declarat a fost acela de a îmbunătăţi calitatea vieţii cooperatorilor şi a comunităţii locale prin creşterea viabilităţii principalei activităţi economice practicate în comuna Vidra: cultivarea legumelor pentru consum în stare proaspătă.
În cei cinci ani de existenţă, cooperativa a experimentat o creştere constantă, atât în ceea ce priveşte numărul de membri înregistraţi (18 legumicultori), precum şi în ceea ce priveşte dinamica vânzărilor şi a veniturilor obţinute (vezi tabel).

Victor Lacatus_b

 

CIFRELE SUCCESULUI
Prezentăm câteva cifre semnificative realizate de Coperativa „Legume de Vidra” în anii 2016 şi 2017 privind livrările pe bază de contracte ferme, către Mega Image, una dintre cele mai extinse reţele de magazine din România.

TABEL: PRODUCŢII COMERCIALIZATE PRIN RETAIL

tabcoopm218_b
De asemenea, în cursul anului trecut, din solariile cooperatorilor din Vidra au mai fost livrate ritmic, pe baza înţelegerilor contractuale şi a graficelor stabilite, cantităţi însemnate de ardei lung, ţelină, pătlăgele vinete, castraveţi, broccoli, gulii ş.a.

ŞTIAŢI CĂ…
• Pentru ca roşia să se coacă în luna mai, ea trebuie semănată încă din decembrie?
• Pentru a avea fructe mari şi timpurii, plantele se copilesc (se rup copilii şi vârful) la două-trei inflorescenţe?
• Cu cât sunt irigate mai puţin culturile, cu atât fructele sunt mai gustoase?
• Toate plantele de ardei sunt verzi la început, după care, prin coacere, capătă culoarea galbenă, portocalie sau roşie?
• Vinetele pentru copt sunt cele de culoare neagră, lucioase şi moi la atingere?
• Vânăta este o plantă iubitoare de căldură, necesitând temperaturi ridicate pentru a creşte?
• Cei mai buni castraveţi cornişon sunt cei de circa 10 cm lungime?
• Irigarea insuficientă a castraveţilor determină gustul amar al acestora?
• Varza bună este cea cu frunza subţire alb-verzuie, care la apăsare este tare şi are un miros plăcut, de proaspăt?

 

Un articol publicat în revista Ferma nr. 5/210 (ediţia 15-31 martie 2018)

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×