Zahărul devine „amar”: prăbușirea prețurilor amenință industria europeană!

Industria zahărului din Europa traversează una dintre cele mai dificile perioade din ultimele decenii. În plină campanie de recoltare a sfeclei de zahăr, organizațiile europene reprezentative ale sectorului trag un semnal de alarmă privind prăbușirea pieței. Comité Européen des Fabricants de Sucre (CEFS) și Confederația Cultivatorilor Europeni de Sfeclă (CIBE) avertizează că scăderea abruptă a prețurilor, combinată cu importurile masive de zahăr ieftin, pune în pericol viitorul producției europene și solicită intervenția urgentă a Comisiei Europene.
Fabrici închise și un sector sub presiune
Potrivit asociațiilor de profil, situația este extrem de îngrijorătoare. Doar în cursul acestui an au fost anunțate închiderile a cinci fabrici de zahăr din Uniunea Europeană, iar o altă unitate a decis să nu mai proceseze sfeclă de zahăr în campania următoare. Aceste decizii reflectă presiunea economică uriașă la care sunt supuși producătorii, în condițiile în care prețurile de vânzare nu mai acoperă costurile de producție.
În Germania, potrivit Economic Association for Sugar (WVZ), companiile nu sunt încă afectate direct de închideri, însă contextul general rămâne sumbru. Chiar dacă producția continuă, zahărul devine tot mai mult o marfă „amară”, iar viitorul industriei europene a produselor dulci este pus sub semnul întrebării, scrie Agrarheute.
Prăbușirea prețurilor la zahăr: minus 38% într-un singur an
Principala cauză a crizei este scăderea dramatică a prețurilor zahărului. După ce au atins un vârf în decembrie 2023, prețurile europene au scăzut cu aproximativ 38%. Nici piața mondială nu oferă perspective mai bune: în ultimele luni, prețul zahărului brut a coborât la aproximativ 14,4 cenți SUA pe liră, cu 25–35% mai puțin decât în urmă cu un an, marcând cel mai scăzut nivel din ultimii cinci ani.
Această evoluție este determinată de supraproducția masivă din marii exportatori globali, precum Brazilia, India și Thailanda, dar și de speculațiile intense de pe piețele futures. Conform evaluărilor industriei, nivelul actual al prețurilor nu mai este sustenabil din punct de vedere economic pentru producătorii europeni, care operează sub reguli mult mai stricte de mediu și sociale.
Suprafețe reduse, dar recolte bune
Sub presiunea pieței globale, suprafața cultivată cu sfeclă de zahăr în Uniunea Europeană a fost redusă cu aproape 11% pentru anul comercial 2025/2026. Cu toate acestea, condițiile favorabile de creștere din acest an compensează parțial scăderea suprafețelor.
În Germania, WVZ estimează o recoltă bună, cu un randament mediu de 81,8 tone de sfeclă la hectar și o producție totală de peste 28,5 milioane de tone. Această performanță agricolă, deși pozitivă la nivel de câmp, riscă să accentueze presiunea pe piață, în condițiile în care cererea nu ține pasul cu oferta.

Stocuri mari și perspective sumbre pentru piață
CEFS și CIBE avertizează că, pentru anul comercial 2025/2026, piața zahărului din UE se confruntă cu perspective îngrijorătoare. Se anticipează stocuri finale ridicate, ceea ce va menține presiunea asupra prețurilor și va continua să afecteze rentabilitatea producătorilor.
Această combinație – producție bună, cerere stagnantă și prețuri scăzute – creează un cerc vicios care poate duce la noi închideri de fabrici și la pierderea capacităților industriale europene.
Criză în industria zahărului: Prețurile ating cel mai scăzut nivel din ultimii patru ani!
Importurile fără taxe vamale, „portița” zahărului ieftin
Un alt factor major care alimentează criza este creșterea accentuată a importurilor de zahăr fără taxe vamale. Pe lângă fluxurile comerciale obișnuite, cantități semnificative intră pe piața UE prin Procedura de Procesare Internă (IPP). Inițial concepută pentru reexport, această procedură permite, în practică, accesul zahărului ieftin pe piața europeană.
Potrivit WVZ, până în august 2025 au fost importate fără taxe vamale aproximativ 470.000 de tone de zahăr brut și 135.000 de tone de zahăr alb, dintre care aproape 440.000 de tone proveneau din Brazilia. Industria avertizează că acest zahăr nu respectă aceleași standarde sociale și de mediu impuse producătorilor europeni, creând o concurență neloială.
Apel către Comisia Europeană: „Acum sau niciodată”
Marcel Jehaes, președintele CIBE, și Giovanni Tamburini, președintele CEFS, fac un apel ferm către Comisia Europeană și statele membre să ia măsuri rapide pentru stabilizarea pieței. Printre solicitări se numără suspendarea importurilor de zahăr din trestie realizate în cadrul procesării interne și utilizarea mai eficientă a instrumentelor prevăzute de Regulamentul privind Organizarea Comună a Piețelor (CMO).
În lipsa unor intervenții concrete, avertizează asociațiile, Europa riscă să piardă nu doar fabrici și locuri de muncă, ci și capacitatea de a-și asigura propria producție de zahăr, devenind tot mai dependentă de importuri ieftine din afara UE.







