Ce e nou la Claas în domeniul recoltării furajelor? - Revista Ferma
6 minute de citit

Ce e nou la Claas în domeniul recoltării furajelor?

Foto 1 VOLTO 1300 T in pozitie de transport Ce e nou la Claas în domeniul recoltării furajelor?
Volto 1300 T în poziție de transport

Grupul german continuă să inoveze într-un domeniu în care pare din ce în ce mai greu să vii cu ceva nou. Ce ne-a arătat Claas la centrul său de excelenţă pentru recoltarea furajelor din Bad Saulgau!

Deşi de obicei după Agritechnica lansarea de noi tehnologii nu reprezintă o prioritate pentru marii producători de maşini şi echipamente agricole, Claas ne-a surprins încă o dată în mod plăcut la sfârşit de iulie, când la evenimentul de presă organizat în apropierea centrului său de excelenţă pentru lanţul proceselor de recoltare a furajelor din Bad Saulgau şi-a prezentat noutăţile pentru sezonul 2024-2025.

Performanţă şi profitabilitate

Ultimele evoluţii Claas în domeniul recoltării furajelor se concentrează pe cositori de mari dimensiuni, greble de împrăştiat cu un design inovator al şasiului şi combinaţia presă de balotat – sistem de înfăşurare pentru baloţi rotunzi. O gamă întreagă de echipamente actualizate care vor permite producătorului german să-şi consolideze poziţia de lider în domeniul recoltării furajelor, prin integrarea noilor tehnologii care asigură performanţă şi profitabilitate maximă.

O fermă de creştere a vacilor de lapte a fost locaţia aleasă pentru prezentarea acestor utilaje, atât static, cât şi cu posibilitatea de a le vedea în acţiune în câmpurile furajere din proximitatea exploataţiei.

Foto 2 Rollant 630 RC Uniwrap Ce e nou la Claas în domeniul recoltării furajelor?
Rollant 630 RC Uniwrap

Balotare şi înfoliere ultra eficiente

Claas Rollant este una dintre cele mai apreciate maşini de balotat pentru formarea de baloţi rotunzi cu cameră fixă ​​de pe piaţă, datorită uşurinţei de utilizare şi a robusteţii sale. Combinaţia de balotare şi înfoliere oferită de modelul Rollant Uniwrap este, de asemenea, renumită pentru calitatea şi fermitatea baloţilor, dar şi pentru timpii scurți de înfăşurare şi de evacuare. Acum, inginerii Claas au făcut acest produs şi mai atractiv. Botezat Rollant 630 RC Uniwrap, acest echipament vine cu o uzură redusă, transmisii îmbunătăţite, o unitate de ambalare şi mai performantă şi confort de operare sporit – totul într-o maşină cu garda la sol mare şi un centru de greutate scăzut. Producătorul susţine că noul membru al familiei Rollant are o cerinţă de putere cu 20 la sută mai mică faţă de modelele anterioare. De asemenea, pick-up-ul de ultimă generaţie, Claas Multiflow cu lăţimea de lucru de 2,10 m, este proiectat pentru a reduce şi mai mult pierderile de recoltă şi pentru a asigura un flux mai uniform al materialului recoltat.

Greble mai late pentru performanţe superioare

Până de curând, gama de greble pentru afânarea furajului de la Claas acoperea lăţimi de lucru între 4,5 şi 13 metri. Seria VOLTO a fost completată cu patru noi modele şi poate acoperi acum o lăţime de lucru de până la 15,10 metri. Versiunile Volto 1500 T şi Volto 1300 T se disting datorită noului concept de cadru şi şasiu, ce permite copierea optimă a conturului suprafeţei de lucru, o operare foarte simplă şi geometrie de pliere uşor de operat, ghidare optimizată a rotorului cu transmisia multifuncţională XXL şi roţi de susţinere cu diametrul de 1.050 mm, precum şi o acţionare Permalink mai puternică şi complet reproiectată. În plus, rotorii mici Max Spread garantează o preluare excelentă a materialului recoltat şi o distribuţie uniformă pe întreaga suprafaţă de lucru. Datorită noului concept de cadru, ambele lăţimi de lucru sunt disponibile şi în versiunea TS cu şasiu inovator cu ghidare automată.

Stabilitate şi manevrabilitate fără egal

Cadrul central subţire, cu o grindă inovatoare cu axă dispusă în Y şi suspensie individuală a roţilor, combină mai multe avantaje, braţul oscilant lung în raport cu cadrul rotorului asigurând o gardă la sol de neegalat în timpul ridicării. Cu toate acestea, centrul de greutate al cadrului rotorului rămâne aproape de axe, pentru o stabilitate maximă la capăt de rând – chiar şi pe teren accidentat. Versiunile TS ale modelelor VOLTO 1300 şi VOLTO 1500 sunt echipate cu un şasiu cu ghidare automată unic. Acest lucru permite parcurgerea curbelor strânse şi a manevrelor la capăt de rând fără a ridica rotorii. De asemenea, previne deformarea dintre şasiu şi cadrele rotorilor, precum şi deteriorarea pajiştii cauzată de roţile rotorilor. Când cadrul rotorului este ridicat, roţile şasiului se aliniază automat în direcţia de deplasare.

Foto 3 DISCO 9300 C Auto Swather Ce e nou la Claas în domeniul recoltării furajelor?
DISCO 9300 C Auto Swather, un nou model cu condiționer și benzi transportoare transversale

Prima cositoare cu melci pentru transferul furajului

O altă inovaţie Claas, anunţată cu ocazia evenimentului de presă organizat în landul Baden-Württemberg, vizează segmentul echipamentelor pentru cosit. Astfel, pe noul model DISCO 9300 Direct Swather producătorul german a implementat tehnologia de transfer a biomasei cu melci în locul clasicelor benzi transportoare. Această abordare inedită oferă avantaje în funcţie de aplicaţie şi se adresează fermelor care nu au nevoie de condiţioner. În acest caz, Claas anticipează patru strategii de cosire:

  1. Depunere pe toată lăţimea, pentru o uscare rapidă şi eficientă;
  2. Cosirea cu brazdă centrală integrată, pentru o curăţare rapidă şi eficientă a câmpului, fără împrăştiere şi formare de brazde;
  3. Lăţimea de cosire de 18 m consolidată la o brazdă de 12 m (combinare brazdă/amplasare întinsă) pentru controlul activ al procesului de întindere a fânului şi utilizarea optimă a combinei de recoltat furaje;
  4. Cosirea cu brazdă pe o singură parte pentru curăţarea marginii câmpului.

În plus, Claas introduce şi modelul DISCO 9300 C Auto Swather cu condiţioner cu gheare şi benzi transportoare transversale, omologat pentru tractoare care dezvoltă o putere de peste 400 CP.

Foto 4 DISCO 9300 Direct Swather Ce e nou la Claas în domeniul recoltării furajelor?
DISCO 9300 Direct Swather încorporează tehnologia inovatoare de transfer a biomasei cu melci rotativi

GAMA DISCO SE EXTINDE

De 25 de ani, cositorile DISCO stabilesc standarde pentru randamentul per suprafaţă, durabilitate şi eficienţă. Pentru a marca anul aniversar, Claas a lansat patru noi combinaţii de cositori cu condiţionator – DISCO 8500 C Trend, DISCO 8500 RC Trend, DISCO 9300 C Comfort şi DISCO 9300 RC Comfort, precum şi o cositoare pentru suprafeţe mari – XXL DISCO 1100 Comfort. Aşadar, Claas pare să fie conştientă, la fel ca orice altă companie, că, odată cu creşterea disponibilităţii puterii şi cu variaţia tot mai mare a sistemelor agricole, vor fi necesare mai multe echipamente specializate, adaptate nevoilor specifice. Prin extinderea gamei sale de cositori, grupul german arată că este pregătit să satisfacă practic orice nevoi.

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×