Într-o localitate din județul Bacău, în doar 24 de ore au căzut 94 de litri/mp, cantitate de precipitații înregistrată la stația hidrometrică (SH) Goioasa, pe râul Trotuș. Reprezentanții Administrației Bazinale de Apă Siret Bacău au declarat că au fost înregistrate cantități mari de ploaie și la stațiile hidrometrice Scorțeni, pe râul Tazlău – 85 l/mp, Lucăcești și Tazlău, pe Tazlăul Sărat – 80 l/mp, Onești, pe Trotuș – 78 l/mp, Cremenea – 75 l/mp.
Ministrul de Interne: Prefecturile vor face comisii mixte pentru evaluarea pagubelor
Comisii mixte de evaluare a pagubelor vor fi constituite de prefecți în județele afectate de recentele fenomene meteo-hidrologice periculoase, a anunțat, pe 6 iunie, ministrul Afacerilor Interne, Petre Tobă, la Palatul Victoria.
În Harghita, prefectul județului, Adrian Jean Andrei, a semnat pe 7 iunie ordinul de constituire a comisiei pentru evaluarea pagubelor produse inundațiile din ultimele două săptămâni.
Comisia este formată din reprezentanți ai Instituției Prefectului, ai Direcției Agricole, Inspectoratului în Construcții, Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare, ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență și ai Sistemului de Gospodărire a Apelor.
Articol publicat in revista Ferma nr.11(172) 15 – 30 iunie 2016