
Șeful guvernului polonez, Donald Tusk, aflat astăzi, 4 Martie 2024, în vizită la Vilnius, capitala Lituaniei, a declarat că intenționează să ceară Uniunii Europene să impună sancțiuni importurilor de produse agricole rusești și bieloruse, anunță Reuters.
„Aș dori să vă informez că astăzi mă voi adresa Președintelui Parlamentului cu o propunere de rezoluție prin care solicită Comisiei Europene să impună sancțiuni asupra produselor alimentare din Rusia și Belarus”, a declarat Tusk în cadrul unei conferințe comune cu premierul lituanian, Ingrida Simonyte.
Tusk a spus că deciziile comune ale UE ar fi mai eficiente decât măsurile introduse de țări individuale. Simonyte a spus că Vilnius va sprijini inițiativa.
Reuters notează că, la fel ca numeroase alte state din Uniunea Europeană, Polonia a fost cuprinsă în ultimele săptămâni de puternice mișcări de protest ale fermierilor față de reglementările UE privind protecția mediului natural și față de ceea ce acuză ei că este o ”concurență neloială” din partea Ucrainei, de când Bruxelles-ul a suspendat la taxele la import, în 2022, pentru mărfurile care sosesc din țara devastată de război.
Săptămâna trecută, Tusk a spus că perturbările pieței au fost cauzate și de produsele agricole din Rusia și Belarus și nu a exclus introducerea unei interdicții.
credit foto: Wojtek Radwanski / AFP







