
Probabil cea mai des întâlnită problemă la fătare, mai ales la sfârşitul iernii şi începutul primăverii, este frigul. În perioada fătărilor caprele sunt în condiţie de confort termic la o temperatură de 10 până la 12ºC. Pentru iezii fătaţi şi zvântaţi temperatura de confort termic este însă mai mare, de la 15 la 17ºC.
Primele măsuri
Sunt dese cazurile în care dimineaţa găsim iedul rece şi tremurând. Dacă pare a fi sănătos şi a ingerat deja colostru trebuie dus repede într-un spaţiu încălzit. Se va şterge bine cu un prosop pentru ai activa circulaţia sangvină şi va fi întreţinut, o perioadă de timp, împreună cu capra mamă într-o boxă unde se va asigura un aşternut călduros şi o sursă de căldură. Pentru a nu face risipă de energie cea mai indicată metodă este utilizarea becurilor cu infraroşii.
Dacă iedul stă în centrul conului de lumină distanţa între lampă şi podea este bună, iar dacă se culcă la marginea acestuia lampa este prea jos şi temperatura la nivelul pardoselii prea ridicată. Readucerea după scurt timp în adăpost poate fi periculoasă dacă temperatura este încă scăzută.
Când condiţiile de mediu sunt foarte vitrege (îngheţ şi vânt rece) trebuie acţionat foarte repede pentru a salva iedul. Frecvent este găsit umed, foarte rece şi aproape fără viaţă. O cale de a-l salva este scufundarea lui, ţinându-i nasul la suprafaţă, într-o găleată cu apă caldă la 40ºC, care reproduce cu aproximaţie temperatura internă a corpului caprei.
După ce şi-a revenit, uscaţi-l complet, înveliţi-l într-un sac sau o pătură şi puneţi-l într-o cutie plasată într-un loc protejat. Pe parcursul următoarelor 24 de ore şi se va acorda o atenţie specială pentru a consuma laptele colostral la timp.
Iedul poate fi afectat şi de hipoglicemie, adică de scăderea concentraţiei zahărului din sânge în urma consumului ridicat de energie pentru a se încălzi. La un astfel de ied pot fi observate tremurături musculare, zgribulirea părului şi mers ţeapăn.
Uneori acesta se culcă, se încolăceşte pentru a reduce suprafaţa expusă temperaturii scăzute şi după un timp intră în comă şi moare. Un remediu în astfel de cazuri este administrarea direct în stomac, cu ajutorul unui tub, a minim 25 miligrame ser fiziologic cu o concentraţie în glucoză de 5%.
Când iedul dă semne că îşi revine, se va administra pe aceeaşi cale 60 ml de colostru. Se ţine într-un loc călduros până îşi va reveni complet.
Utilizarea tubului stomacal
Un ied comatos sau prea slăbit va refuza să sugă colostru ceea ce duce frecvent la moartea lui. Pentru ai asigura primul tain se va utiliza un tub stomacal cu diametru mic confecţionat din plastic flexibil. La acesta se ataşează o seringă de 60 ml. Cum se procedează:
• Contenţionaţi iedul între genunchi şi ridicaţi capul acestuia. Se introduce tubul prin gură încet şi cu mare atenţie, împingându-l de-a lungul esofagului. Uneori iedul va înghiţi tubul ceea ce este de mare ajutor pentru reuşita acţiunii;
• Când tubul ajunge în stomac ataşaţi seringa plină cu colostru. Pentru a verifica că tubul nu a intrat pe căile respiratorii strângeţi iedul de ureche, dacă ţipă înseamnă că direcţia este bună. Dacă nu poate ţipa scoate-ţi tubul şi repetaţi operaţia. Se împinge uşor seringa până ce tot colostrul va trece din tub în stomac. Tubul poate fi şi din cauciuc moale însă îndeajuns de ferm pentru a nu se îndoi.
Colostru, numit şi primul lapte, este gras, lipicios de culoare gălbuie şi nespumant. Conţine anticorpi şi vitamine care conferă imunitate noului născut faţă de germenii din mediul înconjurător. Supravieţuirea iedului depinde de primul tain (supt) şi de timpul trecut de la fătare până la consumul lui (recomandabil mai puţin de o oră).
În cazul în care cumpărăm capre cu puţin timp înainte de fătare şi le ducem în ferma noastră ele nu vor avea suficient timp pentru a produce anticorpi specifici noului mediu, astfel încât iezii să fie protejaţi în totalitate. Frecvent în urma fătării aceşti iezi vor arăta bolnăvicioşi şi se vor înregistra pierderi peste limita acceptabilă.
În ceea ce priveşte necesarul de colostru un ied ar trebui să sugă în primele zile 60 ml la fiecare kg greutate corporală de trei ori/zi. Mai natural şi mai sănătos ar fi ca iedul să se hrănească direct de la ugerul caprei. O altă posibilitate ar fi mulgerea laptelui şi hrănirea iedului cu ajutorul unei sticle cu biberon. Această ultimă metodă se foloseşte când în fermă evoluează boli care se transmit prin lapte şi din acest motiv colostrul mamei va fi înlocuit cu unul provenit de la o capră de care suntem siguri că e sănătoasă.
De asemenea, utilizarea sticlei cu biberon este indicată la efectivele mici pentru a putea controla cantitatea de colostru ingerată.
Temperatura ideală de administrare a colostrului este de 39ºC dar el trebuie încălzit la 43ºC pentru că se va răci suficient în timp ce iedul suge. Nu se va încălzi niciodată colostrul la microunde şi nu se va fierbe pentru că anticorpii vor fi distruşi.
Alternative
Dacă capra nu produce colostru putem utiliza colostru muls de al alte capre şi păstrat la congelator. Alte alternative sunt colostrul de vacă şi înlocuitorul de colostru compus din: 700 ml lapte, 1 ou bătut, 1 linguriţă ulei de peşte (cod), o lingură zahăr. Bineînţeles că această compoziţie nu va conţine anticorpii care asigură imunitate noului născut. Pot fi disponibile şi produse comerciale.
La ieduţe se va verifica prezenţa sfârcurilor supranumerare pentru a nu compromite viitoarea producţie de lapte. Dacă extrasfârcurile sunt suficient de depărtate faţă de cele 2 principale nu vor cauza probleme procesului de muls. Ele pot fi înlăturate chirurgical cu ajutorul unei foarfece sau prin legarea strânsă la baza lor cu un fir de aţă fiind lăsate să se atrofieze. Dacă sfârcurile supranumerare pot fi controlate, cele duble vor face animalul nefolositor.
În lactaţie volumul lor va fi prea mare împiedicând alăptarea iedului şi mulsul mecanic. Iezii masculi pot prezenta, destul de des, sfârcuri duble. Pentru a preveni transmiterea acestui caracter la generaţiile următoare aceştia vor fi înlăturaţi de la reproducţie.
Recomandare
Când vulva ieduţei este proeminentă (porţiune mai crescută la bază) animalul este hemafrodit şi va fi dirijat spre îngrăşare. Se va avea grijă ca încrucişarea (monta între părinţi) care a produs acest ied să nu fie repetată niciodată. Nu toţi hemafrodiţii vor prezenta semnul expus.
Iezii rezultaţi din montele întâmplătoare (nedirijate) vor fi crescuţi pentru carne sau vor fi vânduţi. În cazul în care dorim lapte marfă şi nu vrem să cumpărăm înlocuitor de lapte aceşti iezi vor fi sacrificaţi timpuriu.
Articol publicat în revista Ferma nr. 1(45)/2007







