
Zoltan Haller, vicepreședinte al Asociației „Bălțata Românească” ne-a explicat de ce: „Din păcate, până astăzi nu s-a reușit încă un export, dar se va întâmpla într-o lună, două, după ce fermele de carantină din China vor fi pregătite să primească animalele din România. Programările la fermele de carantină din China se fac cu un an înaninte, iar partenerii noștri au reușit să obțină spațiu în aeste femre de carantină începând cu luna octombrie, noiembrie a acestui an. Pentru 2014, sunt contracte semnate pentru 6.400 de capete. N-o să plece toate în 2014, pentru că nu mai este timpul fizic, dar se va continua în 2015. Animalele sunt deocamdată în fermele de origine și vor pleca în fermele de carantină din România, unde vor sta 30 de zile, când se primește OK-ul din partea chineză. (…) Restricții din partea Chinei legate de Boala Limbii Albastre nu s-au semnalat. Există un protocol vizavi de toate bolile care trebuie testate la animalele care vor pleca, se respectă acel protocol.”




