
Zoltan Haller, vicepreședinte al Asociației „Bălțata Românească”: „Am discutat demararea unei colaborări cu un partener din China. Vom semna un document care va da semnalul de începere pentru exportul de carne de vită, urmând ca fiecare parte să facă demersurile necesare ca în fiecare an să putem exporta o cantitate suficientă de carcasă de vită. (…) Rămâne de văzut dacă partenrii chinezi vor veni să investească ei în ferme din România, deocamdată se discută despre un produs finit. S-a discutat de o cantitate, pentru anul 2015, cu extinderea perioadei pentru încă cinci ani. (…) Vor fi exportate vaci din rasa Bălțată, dar bovine din rase de carne, metiși sau în rasă pură. Există mai multe categorii, de 300 de kilograme, de 600 de kilograme sau vaci reformă, de 800 de kilograme. Toate aceste categorii, cu prețurile diferite, vor fi stabilite în fișa produsului. (…) Categoric că România are capacitatea de a asigura cantitatea de carne pentru export. România a exportat anul trecut peste 100.000 de tăurași cu greutatea medie de 300 de kilograme. Există, în România, aproximativ 1,5 milioane de vaci care fată anual minim același număr de viței, din care jumătate sunt masculi, cu care se poate acoperi exportul”.
Haller a precizat că atât cantitățile, cât și detaliile din fișa produsului vor fi comunicate după finalizarea discuțiilor cu partenerul chinez. „Partenerul chinez este importator direct, este în business de mai mulți ani, deține licențe de import și importă carne de vită, de porc, de oaie din maii multe țări și este interesat să dezvolte relații de afaceri și cu crescătorii de porci și cu cei de oi pentru a importa cantități suficient de mari de carcasă de porc și carcasă de oiae din România”, ne-a mai spus vicepreședintele Asociației „Bălțata Românească”.





