
Acesta spune că zeci de mii de hectolitri de lapte se folosesc zilnic la hrana porcilor, situație ce provoacă pierderi uriașe și aduce fermele zootehnice în pragul falimentului. „Singura soluție de a ieși din impas ar fi accesarea de fonduri europene pentru crearea unei infrastructuri de colectare a laptelui și de înființare a unei fabrici de lapte. Pentru aceasta este nevoie de promovarea unei strategii naționale atât de către autoritățile de stat, cât și de fermieri”, a spus Stroescu, citat de Agerpres.




