
Potrivit lui Frânc, normele ar trebui finalizate și aprobate „de urgență”, deoarece trebuie notificate la Comisia Europeană.
Cine și când va face amenajamentele zoo-pastorale?
Un alt aspect dificil de implementat din Legea pajiștilor (Legea 86/2014 pentru aprobarea OUG 34/2013 privind organizarea, administrarea și exploatarea pajiștilor permanente) este legat de amenajamentele pastorale. „Să vedem cine e o să facă amenajamentele zoo-pastorale obligatorii, care trebuie făcute de primării, care nu au oameni angajați. În plus, amenajamentele pastorale trebuie făcute în perioada de vegetație a pășunii, care acum este sub zăpadă. Când o să le facă și cum o să depună fermierii cereri? Plus că aceste amenajamnete trebuie avizate de Institutul de pajiști de la Brașov. Ce capacitate au ei să verifice și avizeze toate amenajamentele pentru toate pășunile din România? (…) Ar fi o variantă să se accepte cererile, dar să nu se facă plățile până nu se depun amenajamentele, și atunci pînă în octombrie- noiembrie ar avea timp să le facă, dar și așa ar trebui prinse și universitățile care au specializări pentru pajiști să intre în procesul de avizare”, a adăugat președintele FCBR.





