
„80% din ceea ce exportăm pleacă în Germania și restul în Spania și țările nordice, de fapt în zonele în care se înregistrează cel mai mare consum de miere. Mierea românească mai ajunge și în China sau în Orientul Mijlociu, dar în cantități minuscule. Anul trecut nu am exportat prea multă miere, pentru că nu am avut de unde, în condițiile unei producții slabe, sub media ultimilor ani, însă noi, membrii ACA, ne-am acoperit toate contractele de export”, a spus Fetea, citat de Agerpres.
Din păcate, apicultorii români continuă să exporte miere în vrac, deoarece pe piața europeană se intră foarte greu cu produse finite, dacă nu există distribuitori serioși. De asemenea, „este mult mai ieftin să cumperi, dar și mult mai ușor să transporți butoaiele cu miere”, a explicat președintele ACA.
1,47 mil. familii de albine în 2014
România produce, în medie, 20.000 tone miere anual, fiind pe locul patru în Europa. Potrivit datelor citate de Agerpres, efectivele de albine au atins, în 2014, 1,47 mil. familii de albine. La nivel național sunt înregistrați în jur de 40.000 de apicultori. Peste 60% dintre aceștia sunt membrii ACA, cu un efectiv de 900.000 familii de albine.





