
România a trimis Comisiei Europene, în 27.02.2015, Programul Național Vitivinicol 2014 – 2018 revizuit și actualizat, prin care primește 47,7 mil. euro anual. Pe lângă măsurile de restructurare/reconversie a plantațiilor viticole, promovare a vinurilor, asigurare a recoltei de struguri și investiții, a fost introdusă și măsura de distilare a subproduselor vitivinicole.




