CRESCĂTORII DE OVINE SE PREGĂTESC SĂ IASĂ DIN NOU ÎN STRADĂ - Revista Ferma
2 minute de citit

CRESCĂTORII DE OVINE SE PREGĂTESC SĂ IASĂ DIN NOU ÎN STRADĂ

plante furajere 2 m CRESCĂTORII DE OVINE SE PREGĂTESC SĂ IASĂ DIN NOU ÎN STRADĂ

Aceștia acuză conducerea MADR de lipsă de interes față de problemele sectorului. „La mitingul din aprilie, noi am trimis lista de revendicări, iar domnul ministru (Daniel Constatin – n.red.) ne-a promis că în termen de două săptămâni ne vom întâlni și vom discuta lista de revendicări. Nici până astăzi nu s-a întâmplat acest lucru. Astăzi (25 mai 2015 – n.red.) a fost domnul președinte {tefan Nicolae (președintele Federației Agrostar – n.red.) la Comisia de Dialog Social și le-a atras din nou atenția. Așteptăm vreo două zile să vedem dacă primim vreun răspuns. Dacă nu, ne pregătim să ieșim în stradă din nou. Nu mai putem să acceptăm să fim păcăliți în felul ăsta și ignorați”, ne-a spus, supărat, Marcel Andrei.

Nemulțumirile și cerințele crescătorilor de ovine sunt legate de lipsa de comunicare și consultare din partea MADR, Legea 145/2014 (legea piețelor – n.red.), relația cu veterinarii și identificarea animalelor, legea pajiștilor, Legea 407/2006 privind fondurile de vânătoare, impozitarea subvențiilor și birocratizarea excesivă.

 

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×