
Aceștia au nevoie de o creștere a productivității și a producției pentru a rămâne competitivi și după 2017, când va dispărea cota de zahăr, a atenționat președintele Federației Cultivatorilor de Sfeclă de Zahăr din România, Ioan Gherman. Acesta a precizat că în România, suprafața medie exploatată într-o fermă de sfeclă este de 24 ha, peste dublul mediei europene de 10 ha, dar suntem în urmă la randamentul și calitatea producției.
România a pierdut peste 90% din suprafața cultivată cu sfeclă de zahăr în 1989: din 255.900 ha mai avem 23.580 ha, iar din 33 de fabrici de procesare au mai rămas patru.





