
Fermierii români au primit mai puțin decât cei polonezi. În 2013, plata pe suprafață din bani europeni a fost de 137 euro/ha, iar pentru 2014, rotunjită, subvenția europeană a ajuns la aproximativ 157 euro/ha, reiese dintr-o statistică a serviciilor de Autorizare Plăți în Agricultură din APIA, pentru anul 2014.
De ce iau fermierii români mai puțini bani?
„Subvențiile au fost acceptate de noi la negocierile din Comisia Europeană ca plată pe suprafață, pe când ceilalți fermieri europeni încasează plata pe exploatație. Noi nu am putut să negociem o plată pe exploatație pentru că terenul era fărămițat, predominau suprafețele foarte mici de teren. Și atunci am fost de acord cu această plată pe suprafață, ca să primim bani și de la 1 ha. Ori, în Uniunea Europeană media este de 16 – 17 ha. Al doilea motiv este că am avut date statistice care nu ne-au favorizat deloc. Exploatațiile agricole mici și multe fac, la nivel național, să fie diminuată producția la hectar. Nici acum nu depășim la grâu 3.500-3.700 kg/ha, ceea ce este foarte puțin, în condițiile în care avem fermieri mari care obțin câte 8 tone/ha. Dar structura aceasta duală a exploatațiilor foarte multe mici și foarte puține mari face ca, per ansamblu, să suferim la producțiile medii. Și nici nu am reușit să ne stabilim o politică cu plata pe exploatație”, a explicat Elena Tatomir, director general în Ministerul Agriculturii.





