
„Vrem să obținem un ajutor național tranzitoriu pentru perioada de criză din piața laptelui. O să vedem ce se întâmplă în 15 iulie la Consiliul de miniștri UE. Vrem și noi și bulgarii, și polonezii, și cehii, și ungurii”, ne-a spus Claudiu Frânc, președintele Federației Crescătorilor de Bovine din România.
Potrivit lui Frânc, sprijinul ar putea fi acordat pentru o perioadă de șase luni de zile. valoarea sprijinului ar fi de cca. 30 de bani pe litrul de lapte. „Avem două surse de finanțare, și din buget european și din buget de stat. Normal, ar primi sprijinul toți fermierii care vând lapte pe contracte, conform legii laptelui. Ar trebui să fie toți fermierii în această situație, pentru că legea e în vigoare din 2013, numai că procesatorii nu au mai vrut să încheie contracte cu noi”, a adăugat Frânc.





