
Proiectul pentru modificarea și completarea OUG 196/2005 privind Fondul de mediu prevede „o contribuție de 2% din valoarea substanțelor și preparatelor clasificate prin acte normative ca fiind periculoase pentru mediu, cu excepția celor folosite în agriculturăpentru fertilizare, introduse pe piața naționalăde către operatorii economici”.
Pentru aplicarea taxei de mediu, importantă este clasificarea substanțelor. În funcție de această clasificare se va stabili care substanțe folosite petru protecția plantelor vor fi taxate și care nu. Care va fi baza de calcul a acestei taxe? „În cazul introducerii pe piața națională, prin achiziții intraunionale sau importuri de bunuri, în scopul utilizării sau consumului propriu, a substanțelor și preparatelor clasificate prin acte normative ca fiind periculoase pentru mediu, baza de calcul la care se aplicăcontribuția reprezintăvaloarea de achiziție, exclusiv taxa pe valoarea adăugată aferentă”, mai prevede proiectul.





