
Acesta suspectează că producțiile de cereale raportate pe hârtie nu corespund cu cele reale, din fermă. „Trebuie să am o bază reală a ceea ce se produce”, susține Irimescu. Și s-a gândit deja la o soluție: un fel de Big Brother pentru fermieri, care să le supravegheze de sus recoltele. „Sunt firme specializate care pot să-ți ofere date din satelit la tonă de grâu, de porumb. Și atunci scăpăm de o grămadă de probleme. Dacă eu nu știu exact cât s-a produs, am o mare problemă. Eu nu știu dacă-mi ajunge sau nu grâul anul acesta. Sigur, pe piața unică și pe piața internă mărfurile circulă dintr-o parte în alta. Dar ar fi foarte bine ca eu, ministrul Agriculturii, să știu cât produc din fiecare produs”, spune Irimescu.




