Condiții de export în Orientul Mijlociu - Revista Ferma
1 minut de citit

Condiții de export în Orientul Mijlociu

acte m Condiții de export în Orientul Mijlociu

În perioada 3 – 5 aprilie 2016, o delegație condusă de ministrul Achim Irimescu a participat la Conferința Regională pentru Orientul Mijlociu a OIE (Organizația Mondială pentru Sănătatea Animalelor), la Amman, în Iordania. Cu Irimescu a fost și președintele ANSVSA, Andrei Butaru și crescători români de ovine. Tema întâlnirii a fost aplicarea standardelor OIE privind zonarea și compartimentalizarea.

Iordania va înființa primul centru de carantină pentru animale vii, în baza conceptului de zonă liberă de boli, din care țările regionale vor importa animale, în condițiile utilizării unor certificări sanitare veterinare unice și cu respectarea standardelor OIE.

 

Potrivit ANSVSA, oficialii români au negociat atât cu reprezentanții Iordaniei, cât și cu cei din Egipt, Emiratele Arabe Unite, Irak, Kuweit, Oman, Arabia Saudită. Discuțiile cu fiecare stat în parte vor continua pentru a stabili condițiile sanitare veterinare fie pentru deschiderea exporturilor din România, fie pentru extinderea și diversificarea acestora.

 

Articol publicat in revista Ferma nr.7(168) 15 – 30 aprilie 2016

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×