Demo Show IPSO Agricultură - Revista Ferma
2 minute de citit

Demo Show IPSO Agricultură

La cea mai mare demonstrație în câmp cu utilaje agricole organizată de IPSO Agricultură luna trecută în ferma nemțeană Tondra Agro, compania a prezentat patru produse Kuhn, respectiv Striger, Maxima 2TS, Performer 4000 și GMD 24.

Demo Show IPSO Agricultură

• ”Striger este un nou concept de cultivare, un utilaj de pregătire a solului care încălzește linia de semănat pentru o emergență rapidă, reține umiditatea și canalele de infiltrare a ploii între rânduri, decompactează solul, reține materia organică la suprafață, îngreunează creșterea buruienilor între rânduri și economisește timp și combustibil”, precizează reprezentanții IPSO.
• Semănatoarea Maxima 2TS are un cadru telescopic care ușurează deplasarea între parcele, datorită lățimii de transport de numai 3,30 m. Cele două discuri în “V”, cu efect de autocurățare, permit semănătorii să lucreze în condiții diverse, oferind control uniform al adâncimii și fiind adaptată tuturor tehnicilor de cultivare.
• Cultivatorul versatil Perfomer 4000 permite realizarea unei dezmiriștiri de calitate într-o singură trecere. Modulele sale independente, reglabile hidraulic din cabină, permit adaptarea imediată la condițiile din câmp.
• Noutățile Bednar FMT au fost implementele:
– cultivatorul Row-master RN 6000, care prezintă sistem de ghidare automat, garda la sol de 80 cm, roți stabilizatoare din oțel pentru ghidarea cultivatorului printre rânduri și o gamă largă de reglaje ale distanței dintre rânduri la 45, 50, 60, 70, 75 și 80 cm;
– combinatorul Swifter SO 7000 realizează șapte operații într-o singură trecere și asigură o germinație uniformă a culturilor prin accesul aerului și al căldurii în sol și prin consolidarea umidității la baza solului;
– tocătoarea Mulcher MZ 6000.
De asemenea, fermierii au mai putut vedea încărcătorul telescopic Manitou MLT 732, echipat cu un motor cu patru cilindri care dezvoltă 101 CP, având capacitatea maximă de ridicare de 3.200 kg și înălțimea maximă de ridicare de 7 m. IPSO a prezentat și remorca Fliegl ULW 30 – cu o capacitate totală de 30 m3 și o capacitate de transfer de 7,5 tone/minut.

IPSO Agricultură este importator unic autorizat al mașinilor și utilajelor John Deere, cel mai mare producător de utilaje agricole la nivel mondial, iar paleta de furnizori include și alte mărci de renume pe piața utilajelor agricole, precum Manitou, Kuhn, Bednar FMT, Fliegl, Pichon, Perard, Kemper, Zurn, Geringhoff, Grasdorf, Laforge etc.

 

Articol publicat in revista Ferma nr. 20 (181) din 15-30 noiembrie 2016

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×