Cultura ANUALĂ de CĂPŞUN. Tehnici noi şi soiuri rentabile! - Revista Ferma
3 minute de citit

Cultura ANUALĂ de CĂPŞUN. Tehnici noi şi soiuri rentabile!

Motivul principal este, probabil, investiţia iniţială care, trebuie să recunoaştem, este destul de mare. Cu toate acestea, lipsa forţei de muncă din agricultură îi pune pe gânduri pe fermierii noştri.

Tehnici noi de cultivare a căpşunilor
Luând în considerare acest aspect, specialiştii recomandă eliminarea pe cât de mult se poate a unor operaţiuni din procesul de producţie, fără a afecta veniturile fermei. “În acest context, am putea să luăm în considerare cultura de un an a căpşunului. Pentru a fi eficienţi, este important să ştim că acest sistem necesită în primul rând o densitate mai mare a plantelor, aceasta putând ajunge la 80-90.000 de plante la hectar. Această densitate nu este permisă în cultura multianulă, ci doar în cea anuală, plantele nedezvoltând un foliaj aşa de mare în primul an”, susţine Vasile Fonoage, reprezentant Vissers BV Olanda.

Potrivit acestuia, producătorii pot opta fie soiuri remontante, fie soiuri cu fructificare în primăvară. Iată o scurtă prezentare a acestora!

Varianta cu soiuri remontante: plantarea de primăvară devreme, de plante frigo, minim clasa A, ne va asigura o producţie foarte bună. Recomandăm cu încredere varietăţile Harmony, San Andreas, Portola sau Albion, care se comportă foarte bine atât în sistem protejat, cât şi în câmp.
San Andreas este un soi american foarte productiv, chiar mai productiv decât Albion, însă nu poate să atingă producţia lui Harmony. Plantele au o creştere moderată în primul an, ceea ce ne permite o densitate mare de plantare. Fructele sunt mari, au formă conică, de culoare roşu-aprins la coacere. Se păstrează foarte bine timp de câteva zile. Au rezistenţă bună la boli.

San-Andreas_b

Plantate primăvara, vor intra în producţie în cel mult 60 de zile, asigurând recolte până la sfârşitul lunii octombrie, în funcţie de condiţiile meteorologice.
Portola, marcă înregistrată UC Davis USA, este un soi remontant cu înflorire puternică. Producţia este mai mare decât la Albion, cu fructe mari, de un roşu mai deschis decât la Albion, dar mai sensibile la ploaie. Fructul se păstrează bine şi este rezistent la transport.
Solul trebuie să fie bine drenat, cu textură uşoară, având în vedere sensibilitatea acestei varietăţi la Phytophthora (mană).

portola_b

În cazul în care dorim să avem producţie doar primăvara, ar fi potrivit să plantăm stoloni frigo categoria A+. Aceştia vor produce rezonabil la 60 de zile de la plantare, asigurând recuperarea unei părţi din investiţie. Începând de la jumătatea lui septembrie se vor ramifica şi vor forma mugurii de rod pentru anul următor. Acela va fi de fapt primul an de rod în care planta va fructifica cel mai puternic şi cu fructe de calitate.

Alte sugestii şi recomandări privind cultura căpşunului găsiţi în revista Ferma, ediţia 1-14 mai 2017!

Cisteste si...

Recomandările redacției
Ultimele articole
Citește mai multe știri →
×